SON DAKİKA

Haber Rizem

Kaçkarlar Heliski tutkunlarını ağırlayacak

Kaçkarlar Heliski tutkunlarını ağırlayacak
Bu haber 19 Aralık 2018 - 16:38 'de eklendi ve 213 views kez görüntülendi.

Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Kaçkar Dağı eteklerinde yaklaşık 14 yıldır yapılan Heliski için bu yıl da evraklar başladı. Gerçekleşen evraklar Aralık ayında düzenlenecek İl Sportif Turizm Kurulu toplantısında değerlendirilecek.

‘Helikayak’ dünyaca tanıdık adı ile Heliski ABD, Kanada ve Avrupa ülkeleri öncelikle almak üzere onlarca ülkede 50 yılı aşkın süredir yapılıyor. Dünyada bilinen en elit spor dalları arasında bulunan Helikayak bütün anlamı ile sporcuların helikopterle daha danışıklı, hiç kayılmamış kayak parkurlarına helikopterle bırakılarak parkur bitiminde yeniden helikopterle alınmaları anlamına geliyor.

Dünyada 50 yıldır yapılan Helikayak sporu Türkiye’de ise 14 yıldır yapılıyor. Türkiye helikayak faaliyetlerinde son yıllarda ciddi başarılar elde ederek kısa sürede dünyada en seçim edilen 10 ülke arasına girmeyi başardı.

Dünyanın en elit, pahalı ve tehlikeli sporlarından bir parça başına olan Helikayak, dıştan görülenin aksine ciddi bir güvenlik ve izin süreci gerektiriyor. Türkiye’de bu sporun yapılabilmesi için organizasyon firmaları Rize ve Artvin Valilikleri, Genel Kurmay Başkanlığı, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü, Yaban Hayatı Koruma ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gerekli birçok izni elde etmek zorunda. Uçuşlar öncesi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü göre uçuş rotaları belirlenip izinler veriliyor. Etkinlikle tahsis alacak pilotlar özel eğitimlerden geçiriliyor. Sporculara ise yerleşim dışarıya hayatta kalma, kış şartlarında hayatta kalma eğitimleri veriliyor. Sporcular parkurda kendi arasında iletişim kurabilecekleri telsizler, uydu telefonları, yerlerinin saptama edilebilmesi için GPRS vericileri ve haritalarla donatılıyor. Sporcular ayrıca çığ risklerine karşı sırtlarında airbağ çantaları ile kayıyorlar.

Her yıl yaklaşık 300 civarında adrenalin tutkunu profesyonel kayakçı Rize’ye gelerek bir hafta boyunca helikayak yapıyor. Rize’de bir kayakçının bir haftalık helikayak maliyeti ise ile takriben 10 bin dolar civarında. Rize’de helikayak yapan sporcuların az kalsın tamamını yabancı sporcular oluşturuyor. Kaçkar Dağları’na Helikayak gerçekleştirmek için son 10 yılda, Fransa, Almanya, İsveç, İspanya, İsviçre, Kanada, ABD ve Rusya gibi ülkelerden sıradan 3 bin 500’e yakın adrenalin tutkunu sporcu geldi. Geçmiş yıllarda helikopterle dağların zirvesine bırakılan sporcular kayarak vadi baştan başa büyük heyecan yaşadı.

Genellikle Fransa, İtalya, Rusya, İsviçre, Avusturya, Almanya gibi ülkelerden uygulama yapılırken eksik da olsa Türk sporcularda Helikayak için başvuruda bulunuyor. Aralık ayının ortasında gerçekleşecek olan İl Sportif Turizm Kurulu toplantısına kadar başvurular devam edecek. Gerçekleşecek toplantıda yapılan başvurular kurul değerlendirilmesine sunularak gerekli izinler verilecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER