SON DAKİKA

Haber Rizem

İzmir ’de okul servislerine yüzde 29 zam

İzmir ’de okul servislerine yüzde 29 zam
Bu haber 08 Eylül 2018 - 10:26 'de eklendi ve 150 views kez görüntülendi.

2018-2019 eğitim öğretim yılının başlamasına 10 gün kalırken, velileri ve öğrencileri yakından ilgilendiren mektep servis ücretleri de belirlendi.

İzmir Otobüsçüler ve Servis Araçları İşletmeleri Odası Başkanı Hasan Sabri Bostancı, mektep servis ücretlerine akaryakıt fiyatlarındaki artışlar sebebiyle sıradan yüzde 29 zam yapıldığını açıklama etti.

“TÜRKİYE GENELİNDE YÜZDE 12-25 ARASI ZAM YAPILDI”

Yapılan zamla ilgili açıklamalarda bulunan Bostancı, “Türkiye genelinde, yüzde 12 ile yüzde 25 arasında servis ücretlerinde zamlar yapıldı. Genel anlamda İzmir ’e baktığımız süre okul servis ücretlerinde yüzde 29 zam yapıldığı görülmekte.” dedi.

“AKARYAKITA YÜZDE 41 ZAM GELDİ”

Servisçilerin temel ihtiyaçlarının akaryakıt olduğunu kaydeden Bostancı, “Akaryakıta takriben yüzde 41 oranında zam geldi. Bizim fiyat tarifelerimiz ilgili kurumlar göre tespit edilen bir fiyat tarifesi ve her araçta bulunması gereken bir fiyat tarifesidir. Fiyatlarımız tavan ücretler veliler ile müşterek pazarlık edip bunu daha aşağıya çekebilirler.” diye konuştu.

İzmir ’de okul servislerine yüzde 29 zam

“FİYAT TARİFESİ ÜZERİNDEN ÖDEME YAPMASINLAR”

Belirtilen bir mevzuat çerçevesinde mektep servis ücretlerinin oluşturulduğunu gösteren Bostancı, özel okulların ailelerden daha artı vergi istek ettiğini belirterek velileri uyardı.

Bostancı, “Türkiye ’de öğrenci servis taşımacılığı, mektep servis araçları yönetmeliği çerçevesinde yapılır özel mektep ya da resmi mektep diye bir ayırım yoktur. Altını çizmek istediğim diğer bir nokta ise özel okulların fiyatlarına bakıldığı vakit bizim fiyatların 2-3 katı olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda velileri ikaz etmek istiyorum. Fiyat tarifesi üstünde bir ödeme lütfen yapmasınlar ve fiyat tarifesi üstünde rakamlar velilerden isteniyorsa bulundukları mahallerdeki tüketici hakem heyetlerine gitsinler.” ifadelerini kullandı.

İzmirli vatandaşlar ise mektep servis ücretlerine yapılan zam oranının, akaryakıta gelen zam ile paralellik gösterdiğine dikkat çekerek, oranın alışılagelmiş olduğunu söyledi.

İzmir ’de okul servislerine yüzde 29 zam

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER