SON DAKİKA

Haber Rizem

İran’dan ABD’yi kızdıracak hamle! Yeni füze tesisi

İran Fars haber ajansı, ülkenin üçüncü yeraltı balistik füze tesisinin tamamlandığını ve İran’ın füze programını geliştirmeye devam edeceğini bildirdi.

İran’dan ABD’yi kızdıracak hamle! Yeni füze tesisi
Bu haber 25 Mayıs 2017 - 21:01 'de eklendi ve 669 views kez görüntülendi.

Habere göre, Devrim Muhafızları gücünün havacılık bölümü başkanı Amirali Hacızade, “Devrim Muhafızları, son yıllarda İran’ın üçüncü yeraltı tesisini inşa ettiler.. Füze yeteneğimizi geliştirmeye ısrarla devam edeceğiz” dedi.

TRUMP’UN AÇIKLAMALARI

ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk dış gezisinde İran’ı militan grupların sponsoru ve Ortadoğu ülkeleri için bir tehdit olarak nitelemesinin ardından gelen bu açıklama, iki ülkenin ilişkilerini daha da gerginleştirebilir. Ocak ayında göreve başlayan Trump, İran’ın füze denemelerine misilleme olarak yeni yaptırımlar getirmişti.

İRAN’DAN REST!

İran’da 19 Mayıs’ta yapılan seçimi kazanarak ikinci kez cumhurbaşkanı olan Hasan Ruhani ise, “İran’ın füze denemesi yapmak için ABD’nin iznine ihtiyacı yok” demişti.

Hacızade, “Düşmanımız olan Amerika ile İsrail’in füze programımıza öfkelenmeleri çok doğal çünkü onlar İran’ın zayıf bir durumda olmasını istiyorlar” dedi.

İran ve altı büyük devlet arasında yapılan 2015 yılındaki nükleer anlaşmanın sonucunda, Tahran’ın nükleer çalışmalarından kaynaklanan yaptırımların pek çoğu kaldırılmıştı. Trump ise bu anlaşmayı, İran’ın lehine olduğu gerekçesiyle eleştiriyor. 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER