SON DAKİKA

Haber Rizem

İnşaatçılardan devlete kredi önerisi

İnşaatçılardan devlete kredi önerisi
Bu haber 08 Ağustos 2018 - 18:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik, gayrimenkul temsilcileri ile konuşurken ev satışının hareketlenmesi için faizlerin düşmesi gerektiği konusunda görüş birliği oluştuğunu söyledi.

“ALTIN VURUŞ BEKLİYORUM”

Çelik hem, “Devletten bu konuda bir “altın vuruş” bekliyorum. Hazine ve Maliye Bakanlığı, ev kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabilir. Bu Nedenle faiz, alıcı açısından ev alınabilir noktaya çekilmiş olur. Faizde 8 puanlık devlet desteği bankaya ya da konutu satan şirkete gitmeyecek. Aracısız vatandaş yararlandırılacak. Yurttaş kredi başvurusu yaparken, devlet bankaya, “Bu kredinin faiz yükünün takvim 8 puanlık kısmını ben karşılayacağım” diyecek. Vatandaş adına o bölüm bankaya ödenecek.” dedi.

“4 PUANA İNMİŞ OLACAK”

Uygulamanın ilk önce ev alacak vatandaşları kapsaması gerektiğini kaydeden Çelik, “Bu destek için 700 bin liralık bir ev fiyatı üst sınırı belirlenmeli. Ayrıca bu yardım sıfır konutlar için verilmeli. Destek 5 yıllık bir dönemi kapsamalı. Doğrusu Hazine ve Maliye Bakanlığı, 8 puanlık faiz desteğinin 4 ’ünü, ev satıldığı anda tapu harcı olarak alabilecek. Dolayısıyla takviye 4 puana inmiş olacak.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER