SON DAKİKA

Haber Rizem

İlk Mutasavvıflar Kazakçaya Çevrildi

Ahmet Yesevi Üniversitesince yapılan çalışmayla, Fuad Köprülü’nün

İlk Mutasavvıflar Kazakçaya Çevrildi
Bu haber 04 Nisan 2017 - 11:28 'de eklendi ve 627 views kez görüntülendi.

Üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye’de edebiyat tarihçiliği ve modern tarihçiliğin kurucularından sayılan Köprülü’nün en çok okunan eseri “Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar”ın, yazıldığı günden bu yana önemi giderek büyüyen bir çalışma olduğunu söyledi.

Köprülü’nün, eserinde Türklerin, Müslüman olmasından itibaren Orta Asya’dan Anadolu, Balkanlar, Avrupa ve Afrika’ya kadar dünyanın dört bucağına yayılan dini ve milli düsturlarla örülmüş medeniyetini anlattığını belirten Yıldız, kitapta, 12. yüzyılın dini, edebi ve siyasi unsurları ile Ahmet Yesevi ve Yunus Emre’nin hayatı ve eserleri çerçevesinde, yetiştikleri dönemin çeşitli özellikleriyle aktarıldığını vurguladı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak, UNESCO’nun 2016-2017 sezonunu “Hoca Ahmet Yesevi ve Fuad Köprülü Yılı” ilan etmesi dolayısıyla, böyle büyük bir kaynağın Kazakistan’daki okurlara da ulaşmasını amaçladıklarını bildiren Yıldız, eserin Yrd. Doç. Dr. Kenan Koç tarafından Kazakçaya çevrildiğini dile getirdi.

Yıldız, eserin Kazakistanlı bilim adamları ve okurlara ulaştırılmasının taşıdığı önemi vurguladı.

Köprülü’nün “Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar” eseriyle, kendisine örnek aldığı Hoca Ahmet Yesevi’yi Türk edebiyatına yeniden kazandırdığına işaret eden Yıldız, üniversite olarak Yesevi’nin eselerinin yeni nesle aktarılması için de çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesince yayımlanan tüm eserlerin “www.ayu.edu.tr” internet sitesinden, elektronik olarak dünyanın her yerindeki okuyucuların erişimine açık bulunduğunu kaydetti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER