İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat: 'Bu Sene Terör Örgütüne Katılım Son 30 Yılın Asgari Seviyesidir'
- Siyaset

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat: ‘Bu Sene Terör Örgütüne Katılım Son 30 Yılın Asgari Seviyesidir’

Antalya’da turizmcilerle bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle fazla ciddi adımlar attıklarını ifade ederek, “Bu yıl terör örgütüne katılım sadece 95 birey oldu ve bu rakam son 30 yılın en az seviyesidir. 2015’te bu rakam 3 bin 881 kişiydi” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade, Antalya’nın turizm bölgesi Belek’te yer alan bir otelde ‘Biz Anadoluyuz’ Projesi’nin kapanış törenine katılarak, projeye konut sahipliği yapan turizmcilerle kahvaltıda bir araya geldi.

“40 yıl örgü örmüşler”

Terörle mücadelenin süre, emek ve aynı zamanda tahammül isteyen bir bölge olduğunu söyleyen Bakan Soylu, “Ara Sıra bir takım arkadaşlarımız çok aceleci davranıyorlar. Hemen her şey bitsin istiyorlar. Arkadaşlar 27 Kasım 1978 yılında PKK kuruldu. Tam 40 sene. 40 yıl örgü örmüşler. Dışarının bize kurduğu oyunlar üzerinden örgü örmüşler. Terörizmle mücadelede o örgü kadar örgü örmezseniz netice almakta zorlanırsınız. Pek basit yok. Biz dünyanın en kıymetli arazisinin üstünde oturuyoruz. Herkesin gözü var. Cümbür Cemaat bir İstanbul olsun istiyor. Kendilerinde olmazsa bizdekinin kıymetini heder etmeye çalışıyor.”

“Bizim de heyecana ihtiyacımız var”

Gerekli tedbirlerin alındığını dile getiren Aristokrat, tedbirleri atacakları adımları bütünleştirmeye çalıştıklarını vurguladı. Doğu ve Güneydoğu’da huzur olduğunu söyleyen Asilzade şu ifadelere yer verdi:

“400 milyon civarı daha alçak inşa yaptık. En son asfaltı bağlamak zorundaydık. Geçen gece acilen yolu bitirdiler. Bizim de heyecana ihtiyacımız var. Bizim de biten bir iş üzerinden yorgunlukları atmaya ihtiyacımız var. Gençlik merkezlerimiz, spor merkezleri, kadın merkezlerine değin. Kimisi sanat, kimisi spor.”

“Terörizmle mücadele alanında fazla ciddi adımlar attık”

Bakanlık olarak terörle ilgili fazla ciddi araştırmalar yaptıklarını kaydeden Aristokrat, “Terörizmle uğraş alanında çok önemli adımlar attık. Özellikle terör örgütüyle doğrudan iltisakı olan belediyelere görevlendirme yaparak bu belediyeleri yeniden hizmet üreten ayla getirdik. Halk Müziği bize niçin bu görevleri verdi? Buna aleyhinde tepki koyamazsak niçin bu görevi yapıyoruz? Niye kanuna bu yetkileri verdi? 161 tane kadın kültür merkezi, 442 gençlik, kültür ve spor merkezi, 2 bin 644 çocuk oyun parkı, 5 bin 191 kilometre içme suyu şebekesi ve daha bir sürü alıştırma yaptık. Orada olağan ve modern bir hayat tesis ettik” diye konuştu.

“2015’te bu rakam 3 bin 881 kişiydi”

Bu sene terör örgütüne katılımın yalnızca 95 birey olduğunu ve son 30 yılın minimum seviyesinde olduğunu belirten Bakan Aristokrat, “Nasıl bir gelişme gösterildiği daha iyi anlaşılsın diye söylüyorum. 2015’te bu sayı 3 bin 881 kişiydi. Bu gelişim kuşkusuz bir tesadüf değildir ve bunun en önemlisi alt yapısı bizim terörizmle çaba hamlelerimizdir. Bunlardan bir diğeri ikna çalışmalarımızdır. 2018 yılında teslim olan 343 teröristin 146’sı ikna yöntemiyle dağdan indirilmiştir” dedi.

‘Biz Anadoluyuz Projesi’yle ilgili konuşan Bakan Soylu, “Doğu ve Güneydoğu illerinde terörden etkilenen, bazı imkansızlıklar nedeniyle şehir halkı dışarıya çıkamayan 15 yaş altı 50 bin çocuğumuzu ülkenin öteki bölgelerinde belirlemiş olduğumuz kardeş illerde 3’er jurnal gezilere gönderelim dedik. Hatta dahası bunun batıdan doğuya ayağını planladık. Hayatında hiç doğuya gitmemiş batıdaki evlatlarımıza da doğunun güzelliklerini göstermek istedik. Ast bu sayı 50 bin olarak planlamıştık. Sonrasında uygulamaya geçince 49 bin doğudan batıya, 2 bin 500’de batıdan doğuya elde etmek üzere toplamda 51 bin 500 sayısına ulaştık. Şimdi de inşallah bu sayının üstüne 797 öğrenci, 66 görevliden oluşan toplam 863 şahsiyet bir grup daha ek ediyoruz. Bu kafilede Tunceli, Şırnak ve Batman’dan gelecek olan evlatlarımızı inşallah İstanbul ve Çanakkale’de davetli etmiş olacağız” ifadelerini kaydetti.

“Benim de feryadım oldu”

Uyuşturucu ile de mücadele ettiklerini kaydeden Soylu, “Bir laf söyledim bana fazla kızdılar. Hemen Hemen memleketin bazı entellektüel simaları ‘Bir İçişleri Bakanı böyle mi konuşur?’ diye beni eleştirdiler. Ne demiştim? Polisimize, jandarmamıza ‘eğer okulun önünde uyuşturucu satışını görürseniz ayaklarını kırın’ demişim. Niye demişim. 2014 yılında aracısız olarak uyuşturucudan ölenlerin sayısı 288, 2015 yılında 520, 2016 yılında 920, 2017 yılında ise 941. Benim de feryadım oldu. Bu sene Eylül ayı itibarıyla Adli Tıp’ın verdiği rakam 228. Eğer biz bu dikine dışarı giden treni 940’lardan 500, 600’lere indirebilirsek bir şeyi kırmış olacağız. Bu da yeter mi? Hayır. Bizim rehabilitasyon köylerine ihtiyacımız var. Tıpkı ‘Biz Anadoluyuz’ projesinde olduğu gibi benzer iklimi meydana getirmek zorundayız” şeklinde konuştu.

Bakan Asilzade’nun konuşmasının arsından projeye takviye veren turizmcilere plaket veridi. – ANTALYA