SON DAKİKA

Haber Rizem

Hükümet Harekete Geçti! İstanbul’un Sınırları Tekrar Çizilecek, İstanbulluluk Ruhu Derslere Konu Olacak

Hükümet Harekete Geçti! İstanbul’un Sınırları Tekrar Çizilecek, İstanbulluluk Ruhu Derslere Konu Olacak
Bu haber 09 Ağustos 2018 - 18:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hükümet, İstanbul’u eski hüviyetine kavuşturmak için harekete geçti. Megakentin ‘İstanbul Koruma Kanunu’ olacak. ‘İstanbul Zelzele Çalışma Stratejisi’yle önlemler alınacak. İlköğretim müfredatı için ‘İstanbul’ dersi hazırlanacak. İstanbul Kültür ve Sanat Konseyi kurulacak. Dikey binaların yerine mahalle eksenli yapılaşma planları yapılacak. Tarihi şehir halkı “Eski İstanbul ve “Yeni İstanbul” olarak ayrılacak.

Hükümet, İstanbul’u eski hüviyetine kavuşturmak için harekete geçti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı İstanbul Eylem Planı şöyle:

ESKİ VE YENİ İSTANBUL

Eski Tarihi İstanbul her yerde tanımlanarak, sınırları bitmiş belirlenecek. İstanbullu ile İstanbul aralarında bir yabancılaşmayla kaybolmaya yüz tutmuş şehrin tarihi değerleri, kültür ve inanç zenginliği yeniden yaşatılacak. Bu doğrultuda, eski Kudüs şehri (Old City Jerusalem), eski Prag kasabası (Old Town Prague) gibi örnekler dikkate alınarak bu şehirlerdekine aynı şekilde bir “Eski İstanbul” (Old City Istanbul) bölgesi belirlenerek turizme açılacak. Sabah’tan Burak Erdem Çelik’in haberine tarafından; küresel dünyadaki gelişmelerin etkisiyle uluslararası alanda ekonominin, sanatın, sporun ve turizmin merkezi olan modern bölgeler ise Yeni İstanbul adıyla anılacak.

DIKEY YAPILAŞMA BİTECEK

İstanbul’un metropolitan planının hazırlanmasıyla yeni kent planlamaları sosyal ve kültürel odaklı olarak ‘İstanbulluluk’ kimliği etrafındaki bütünleşmeyi özendirecek. Muhitinden tecrit edilmiş (kapalı/ güvenlikli) site ve düşey yapılaşmanın önü alınarak mahalle eksenli açık bir yapılaşmaya gidilecek. Bu değişikliklerin hukuki ve yönetimle ilgili daha alçak yapısı en kısa sürede hayata geçirilecek. Bu doğrultuda Eski İstanbul’un siluetini bozacak gökdelenler, fazla katlı yapılara geçit verilmeyecek.

ZELZELE STRATEJİSİ BELİRLENECEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı, deprem tehlikesi zarfında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Ulusal deprem alıştırma stratejisine kültürel değerlerin korunması yönünde katkı maddesi sağlayacak. Depremin yanı sıra doğa kaynaklı öteki afetler ile teknolojik kazaların ve bu kazaların çevreye oluşturduğu riskler ve tehlikelere uyarı çekilerek sorunlara çözüm üretilecek. İklim değişikliğine yan su baskını, toprak kayması, yer sarsintisi gibi doğal afetler sırasında tarihî yapıların ne değin tehlike aşağı olduğu belirlendikten sonradan şimdi zorunlu önlemler alınacak.

İSTANBUL KORUMA KANUNU

İstanbul Koruma Kanunu çıkartılacak. Kanun çerçevesinde özgün İstanbul politikası oluşturularak İstanbul’un tarihi mirasları, kültürel arşivi ve binlerce yıllık hafızası korunarak sonraki nesillere aktarılacak. İstanbul’un 39 ilçesindeki mobilite azaltılarak geleneksel yaşam biçimlerine emrindeki ve kolay ulaşılır bir kent haline getirilecek.

İSTANBUL DERSİ OKUTULACAK

İstanbul’daki ilk ve orta öğretim müfredatında “İstanbul” dersi yer alacak. İstanbul data, görgü, müsamaha ve görgü eğitiminin öğretilmesi hedeflenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı kadar ‘İstanbulluluk’ ruhunu konu alan kitaplar belirlenerek İstanbul derslerinde okutulacak.

KÜLTÜR VE SANAT KONSEYİ

Resmi bir hüviyete sahip olacak bu konseyin kadroları İstanbul’a ilgi ve yakınlığı olan akademisyen ve sanatçılardan seçilecek. İstanbul’da Doğu Roma ve Osmanlı medeniyetlerini yansıtacak birer müze kurulacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER