SON DAKİKA

Haber Rizem

Hukuk ve hak dersinin kapsamı genişletildi

Hukuk ve hak dersinin kapsamı genişletildi
Bu haber 10 Eylül 2018 - 12:32 'de eklendi ve 161 views kez görüntülendi.

Öğrencilerde hukuk bilincinin geliştirilmesi, yargı, özgür ve sorumluluklarının farkında, adaletli bireyler yetiştirilmesi nedeniyle 5 yıl önce ortaöğretim müfredatına alınan hukuk ve adalet dersi, yeni öğretim yılında 8. sınıflarda da seçmeli ders olarak okutulacak.

8’İNCİ SINIFLAR DA DERSİ ALACAK

Hak Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Türkiye’de Adalete Daha İyi Erişim İçin Koruyucu Hukuk Uygulamalarının Geliştirilmesi Projesi” zarfında, 2013-2014 öğrenim yılından bu yandan 6 ve 7. sınıflarda seçmeli okutulan ders, bu yıldan itibaren 8. sınıf öğrencileri tarafından da seçilebilecek.

Dersi seçen öğrenciler, sosyal bilimler öğretmenleri kadar haftada iki saat verilecek iki taraflı derse katılacak.

YENİ DERS KİTABI HAZIRLANDI

Derse katılacakların kullanımı için, evrensel hukuka ve çağdaş metodolojiye uygun olarak geliştirilip güncellenen yeni ders kitabı basıldı.

“Yaşamımızda hukuk ve adalet”, “Haklarımız ve sorumluluklarımız”, “Hukuki sorunlarımız” ile “Yasal çözümlerimiz” üniteleri aşağıda işlenecek derslerde, adalet, eşitlik, hassaslık, özgüven, sorumluluk, barıştırma, açıklık, serbest, dürüstlük gibi değerlere aksan yapılacak.

DERSİN İÇERİĞİ

Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, şehit yakınları ve gaziler ile özel gereksinimli bireylere ilişkin “fazla ayrımcılık” ve “mağdur hakları” gibi kavramların işleneceği derslerde, zihin özgürlüğü, kişi dokunulmazlığı, sahiplik hakkı, ailenin korunması ve çocuk hakları, özel hayatın gizliliği, alıcı hakkı gibi konulara özel tartma verilecek.

Hukuk ve adalet dersinin kapsamı genişletildi

İSTİSMAR VE ZORLAMA KONULARI DA İŞLENECEK

Adil yargılanma hakkı” ve bununla ilişkili “Adalet arama hürriyeti ile sınırları”, “Savunma hakkı” ve “Adli takviye” konularında da öğrenciler bilgilendirilecek. Bu kapsamda, CİMER, BİMER gibi e-devlet uygulamaları da tanıtılacak.

Şikayet, tanıklık, dilekçe, dava ve itiraz hakkından da bahsedilecek derslerde, erken yaşta ve cebren izdivaç, mağdur çocuklar, suça sürüklenen çocuklar, çocukların çalışması ve sosyal güvenliği ile aile içi ve okulda dikkatsizlik, istismar ve zor gibi konularda bilinç kazandırılacak.

Ayrıca şiddet türleri ile şiddetten korunma yolları da pedagojik olarak öğrencilere anlatılacak. Yeni neslin, haklarını hukuksal yollarla koruyabilecek bir şekilde yetiştirilmesini amaçlayan derslerde, imza atmanın hukuki bağlayıcılığı, hakiki ve sanal ortamda kişisel verilerin korunması ve paylaşılması gibi konular üzerinde de durulacak.

Hukuk ve adalet dersinin kapsamı genişletildi

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER