Hobisi mesleği, PVC borular ev süsü oldu

Hobisi mesleği, PVC borular ev süsü oldu
Hobisi mesleği, PVC borular ev süsü oldu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rize’de 2 sene önce çalıştığı iş yerinden emekli olan Fatma Kayhan hobi olarak başladığı süsleme eşyası üretimini kendisine iş haline getirdi.

Süs kabaklarına yaptığı desenlerle, ahşaplara yaptığı işlemelerle ortaya meydana çıkan ürünlere görenleri hayran bırakan Kayhan, aynı zamanda binalarda atık suyu açık havada atmak için kullanılan PVC borular üzerindeki çalışmalarla da uyarı çekiyor.

Normal şartlarda kullanım alanına kadar evde görülmesi o kadar beğenilmeyen PVC borular, Fatma Kayhan’ın tezgahından geçince evin en güzel yerinde sergilenecek ülkü geliyor. Eşi ile birlikte kurdukları hobi atölyesinde evler için süs eşyası üreten Fatma Kayhan eşine de kendisine verdiği takviye için teşekkür ediyor.

Yaptığı ürünlerle alkış topladığını dile getiren Kayhan “İki sene önce emekli oldum. Eşimle birlikte derhal bu atölyede hayalimdeki işi, hobi işi yapıyoruz. Su kabağından lambalarımız var. PVC’den ışıklandırma lambalarımız var. Ahşap yakma ve kıl testereyle minyatür kuş kafeslerimiz var. Büyük kafesler, saka kafesleri de yapıyoruz. Beğeni var. Bilhassa su kabağı ve PVC’den yaptığımız lambalar da öbür olduğu ve çevrede yapılmadığı için acayip geliyor. Fazla olumlu beğeniler alıyoruz” ifadelerini kullandı.

PVC boruyu süs eşya haline getirmeyi internetten gördüğü bir görsel ile düşündüğünü dile getiren Kayhan “İnternette model ararken büyük bir obje geldi karşımıza. Eşime sordum. Dedim bu nedir? Araştırırken baktık PVC yazıyor. Yapabilir miyiz? Olur mu? Eşim bir tane PVC boru getirdi. “Al dene” dedi. “Oluyor mu? Bak.” Bizde bu şekilde başladık. Çokta güzel durdu. Aydınlatması hoş. Görselliği hoş. Görsel olarak çok hoş. Beğeniliyor. Benim de hoşuma gitti. Ve böyle yaygınlaştı. Acilen siparişler de alıyoruz” dedi.

Su boruları evleri süsleyecek

“İnşaatlarda, su tesisatlarına kullanılan borular artık evlerimizin hoş bir köşesinde yakma olarak evlerimizi süsleyecek” diyen Kayhan ürünler arasında en çok sipariş olarak ekip logolarının yer aldığı çalışmaların istendiğini söyledi. Kayhan “Alt derhal gördükçe öbür geliyor. Bilhassa futbol takımlarında çok sipariş geliyor. Beyler fazla istiyor. Ayrıca çocuk odaları için kelebekler, kuşlar işte bu şekilde. Gördükleri vakit istiyorlar. Öbür geliyor bağlı ki. üstelik şaşırıyorlar. “Aa su borusu mu?” falan diyorlar. “Nasıl oluyor?” diye bakıyorlar böyle. Garip geliyor. Siparişler de artıyor bağlı” biçiminde konuştu.

Eşi Fatma Kayhan’ın hobi olarak başladığı süs eşyası üretimini iş haline getirdiğini ve çalışmalarını desteklediğini dile getiren Ersan Kayhan ise “Eşimin çalışmalarını destekliyorum. Zaten eşim emekliydi. Atölyesini açtık. İstediği doğrultuda çalışmalarını genişlettirdik. Her daim bir ortam oluştu. Elimize bir malzeme geçtiği süre onu değerlendirdik. Zaten pimaş borularına da o şekilde girdik. Daha diğer neyin üzerinde çalışabiliriz? Çalışmalarımızı çeşitlendirdik. O, bu derken bayağı bir gelişti. Bende emekli oldum. Eşimle beraber çalışıyoruz. O istediği işi yapıyor, ben istediğim işi yapıyorum. Dağıtılmış materyaller ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.