SON DAKİKA

Haber Rizem

Haley: Ateşkes teklifini Rusya ve İran kabul etmedi

Haley: Ateşkes teklifini Rusya ve İran kabul etmedi
Bu haber 11 Eylül 2018 - 20:29 'de eklendi ve 161 views kez görüntülendi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya’nın talebi üstüne Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Tahran’da yaptığı zirvenin sonuçlarını ve İdlib’deki gelişmeleri görüşmek üzere toplandı.

100’DEN POZITIF HAVA SALDIRISI DÜZENLENDİ

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley, burada yaptığı konuşmada, Rusya ve Esed rejiminin İdlib’de 100’den fazla hava saldırısı düzenlediğini açıklama etti.

“RUSYA VE İRAN TÜRKİYE’NİN MÜTAREKE ÖNERİSİNİ KABUL ETMEDİ”

Haley, “Rusya, İran ve Esed rejimi siyasi çözümle ilgilenmiyor. Türkiye bunu geçen hafta öğrendi, İdlib’de mütareke istedi fakat Rusya ve İran, Türkiye’nin bu teklifini kabul etmedi.” dedi.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia da Tahran zirvesinin sonuçları hakkında konseyi bilgilendirdi.

Nebenzia, İdlib’de on binlerce El Nusra ve DEAŞ üyesinin bulunduğunu ifade ederek Rusya, İran ve Türkiye’nin bütün Suriye’de terör kalıntılarını arıtma konusunda anlaşmaya varılmış olduklarını açıkladıklarını söyledi.

Suriye’deki krize siyasi çözüm dıştan bir alternatif olmadığını gösteren Nebenzia, ”Siyasi çözüme karar veren silahlı muhalifleri derhal teröristlerden ayırmaya gereksinim var ve bu çağrı uluslararası toplumun bütün üyelerine.” dedi.

Nebenzia, Astana garantörü üç ülkenin BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile anayasa komitesinin Cenevre’de en kısa sürede kurulması için istişareler yürüttüklerini de belirtti.

Tahran zirvesinde Suriye’nin her tarafta inşa edilmesinin de ele alındığını ve şartların bu şart için uygun olduğunu söyleyen Nebenzia, Suriye’de insani yardıma, mayınların temizlenmesine ve altyapının bitmiş yapı edilmesine gereklilik olduğunu ama Batı’nın bu konuda ”siyasi şantaj yaptığını” açıklama etti.

“SURİYE HÜKÜMETİ GÜVENLIK HARANTİSİ VERDİ”

Suriyeli mültecilerin ülkeye geri dönüşünün de ele alınan konular arasında yer aldığına dikkati çeken Nebenzia, ”Suriye hükümeti bilindiği gibi güvenlik garantileri verdi. Suriyeli mültecilerin geri dönüşü için Türkiye ve İran ile milletlerarası bir konferans düzenlenmesi için çalışıyoruz.” dedi.

Nebenzia,  Astana garantörü üç ülkenin bir sonraki toplantısının Rusya’da olacağını sözlerine ekledi.

Tahran zirvesinde ateşkes anlaşmazlığı

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER