SON DAKİKA

Haber Rizem

Hak Bakanı: Yılda 4-5 Bin Civarı Egemen ve Savcı Alacağız

Hak Bakanı: Yılda 4-5 Bin Civarı Egemen ve Savcı Alacağız
Bu haber 09 Ağustos 2018 - 15:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hak Bakanı Abdülhamit Gül, İbni Haldun Üniversitesi göre düzenlenen “Geleceğim Sosyal Bilimler” Zirvesi’ne katıldı. Gül, başat ve savcı ihtiyacına vurgu yaparak, “Yaklaşık yılda 4 -5 bin civarında etken savcı almayı planlıyoruz. Daha fazla mezun olduktan daha sonra arkadaşlarımızın bilgileri tazeyken anında mesleğe girsinler diye her sene Kasım ayında mezuniyete entegre şekilde hakim savcı adaylarımız alacağız” dedi.

“BU ÜLKENİN ÇIKARLARI DIŞINDA HAREKET EDENLER TASFİYE EDİLDİ”

Konuşmasında hakim ve savcı ihtiyacına aksan yapan Gül, “Baktık ama cübbelerini giyip bu ülkenin anayasasına yok, ülke dışında farkı yerlerde dikte alan egemen ve savcılar gördük. Devlet bu çizgiden çıkanlar tasfiye etti. Takriben 4 bin baskın savcı ihraç edildi. Sadece sayısal değil özellik olarak da ciddi ihtiyacımız oldu. Yüzde 50 üzerinden 5 yıl ve aşağıda başat savcı tecrübemiz var. Yeni alınan arkadaşlarımızda yüzde 50 civarında hanım arkadaşlarımız daha fazla. Bizim esas arzumuz Avrupa’da birey başına düşen dominant savcı sayısına ulamak. Bundan sonra 5 yıllık hedefimizde çok artı etken ve savcı sayısı ile karşılaşacağız” diye konuştu.

“YILDA 4-5 BİN CİVARI EGEMEN VE SAVCI ALACAĞIZ”

ACILEN Türkiye’de 17 bin başat savcı olduğunu vurgulayan Gül, “hemen bin 300 dominant ve savcının atamasını yaptık. Bunlar 1 sene eğitim sonrasında kura çekecekler. Yaklaşık yılda 4 -5 bin civarında etken savcı almayı planlıyoruz. Daha fazla mezun olduktan daha sonra arkadaşlarımızın bilgileri tazeyken anında mesleğe girsinler diye her sene Kasım ayında mezuniyete entegre şekilde baskın savcı adaylarımız alacağız” ifadelerini kullandı.

“Hukuk fakültesinden mezun olan hemencecik noterlik sınavına girebilecek”

Mevcut noterlik sisteminde de değişikliğe gidileceğini vurgulayan Gül, “ŞIMDI noterlik sisteminde sıra 30 sene sonra geliyor. Bunun değişimine yönelik bir kanun değişikliği yaptık. Hukuk fakültesinden mezun olanlar derhal noterlik sınavına girebilecekler. 50 – 60 yaşlarında geliyordu noterlik sırası. Bunu sona erdireceğiz. Noter yardımcılığı getiriyoruz. Bu arkadaşlarımızı da tekrar hukuk mezunlarından seçeceğiz” diye konuşu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER