SON DAKİKA

Haber Rizem

Güney Kore: Libya’ya dışarı giden savaş gemisi insani destek için

Güney Kore: Libya’ya dışarı giden savaş gemisi insani destek için
Bu haber 08 Ağustos 2018 - 22:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamaya kadar, Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Abdusselam Kacman, Güney Kore Trablus Büyükelçisi Choi Sung-soo ile bir araya geldi.

GÖRÜŞMELER YAPILDI

İkili, geçen ay Libya’nın batısındaki Hasavine bölgesinde kaçırılan biri Güney Koreli, 3’ü Filipinler vatandaşı 4 kişiyle ilgili görüşme yaptı.

Kaçırılanların durumuna büyük tartma verdiklerini ifade eden Güney Koreli Büyükelçi, ülkesinin geçen hafta Libya’ya gönderdiği savaş gemisi hakkında da bilgi verdi. Büyükelçi, savaş gemisinin Güney Koreli teknisyen ve Libya’da yer alan diğer Korelilere gereklilik halinde insani yardım sunma amacıyla gönderildiğini belirtti.

Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Kacman ise UMH’nin bu meseleyi yakından peşine düşüp takip ettiğini ve serbest bırakılmaları için gereken çabayı sarf edeceğini söyledi.

4 KIŞI KAÇIRILDI

Kacman görüşmede hem UMH’nin Güney Kore ile iyi ilişkiler içinde olmayı önemsediğini aktardı.

Güney Kore geçen perşembe günü Libya’ya savaş gemisi gönderdiğini açıklamıştı.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte de 3 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, kaçırılan 4 birey için bölgeye savaş gemisi gönderebileceğini belirtmişti.

Libya Endüstriyel Akarsu İdaresi Birimi yetkililerinden alınan bilgiye göre, silahlı bir grup 6 Temmuz’da 4 araçla ülkenin güney batısında Nehir İdaresi Birimi’ne tabi olan ve başkent Trablus’a su tahliyesinin yapıldığı Hasavine bölgesine gelerek, burada çalışan Filipinler vatandaşı 3 mühendis ile Güney Koreli 1 teknisyeni kaçırmıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER