SON DAKİKA

Haber Rizem

Fuat Oktay, Moldova-Türkiye Arası Kimlikle Seyahat Edileceğini Açıkladı

Fuat Oktay, Moldova-Türkiye Arası Kimlikle Seyahat Edileceğini Açıkladı
Bu haber 31 Ağustos 2018 - 15:42 'de eklendi ve 135 views kez görüntülendi.

Moldova’nın bağımsızlığının 27’nci yıldönümü kutlamaları kapsamında Atanas Karaçoban’ın eserlerinden oluşan fotoğraf sergisinde konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye-Moldova arası kimlikle gezi uygulamasının başlatılması için hukuki süreci tamamladıklarını söyledi. Oktay, ”Yakın zamanda başlayacak olan bu dilekçe dostluğumuzu pekiştirecek.” dedi.

”MOLDOVA’YI KOMŞU ÜLKE OLARAK GÖRÜYORUZ”

Sergide tavır yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, iki ülke arasında gerçekleşecek projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moldova’ya ziyarette bulunacağını söyleyen Oktay, “Moldova’nın bağımsızlığının 27’inci yıldönümü kutlu olsun. Moldova ile ikili ilişkilerimizin çeyrek asır her tarafında karşılıklı saygı ve güven temelinde geliştiğini bakmak bizler için bir sevinç vesilesidir. Karşılıklı sınırımız olmasa da daima komşu olarak gördüğümüz Moldova, bizim için manâlı bir dost olmaya devam edecektir. Moldova’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğimizi de bu vesile ile ayrıntıları ile belirtmek isterim” dedi.

DILEKÇE YAKIN ZAMANDA BAŞLAYACAK

Türkiye ve Moldova’nın ticari ilişkilerinden de bahseden Oktay, “Halihazırda 213 firmamız Moldova’da 350 milyon dolarlık yatırım yapmışlardır. Şirketlerimizi Moldova’da daha pozitif yatırım yapmaya teşvik ediyoruz. Turizm alanında ise Türkiye Moldovalı turistlerin en fazla seçim ettiği yerlerden biri olmaya devam ediyor. Hem vizesiz seyahat uygulamasını tatmin edici bulmayarak yeni bir adım daha atacağız. Ülkelerimiz aralarında kimlikle gezi uygulamasının başlatılması için hukuki süreci tamamlamış bulunmaktayız. Yakın zamanda başlayacak olan bu uygulama dostluğumuzu pekiştirecek ve turizm alanında da ilişkilerimizi güçlendirecektir” diye konuştu.

”TÜRKİYE BİZİM STRATEJİK PARTNERİMİZ”

Büyükelçi Bolboceanu da taraflar arasındaki ilişkilerin her zaman ortaklık ve dostça ilişkiler temelinde geliştiğine dikkati çekerek, “Türkiye bizim stratejik partnerimiz. Türkiye ile Moldova arasındaki ilişkilerin her sene güçlendiğini görüyoruz” biçiminde konuştu.

Organizasyona konut sahipliği yapan Yenimahalle Belediyesine şükranlarını sunan Bolboceanu, “Çoğu Moldovalı yurttaş Türkiye’ye geliyor. Bununla Birlikte birçok Türk vatandaşı da Moldova’ya gidiyor. Bu da dostluğumuzun bir göstergesidir” ifadesini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER