SON DAKİKA

Haber Rizem

Fanatik Yahudilerden provakatif eylem girişimi

Fanatik Yahudilerden provakatif eylem girişimi
Bu haber 09 Ağustos 2018 - 18:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İsrail polisi eşliğinde Umm’ul Fehm kenti girişine gelen takriben 50 fanatik Yahudi, tamamını İsrail vatandaşı Filistinlilerin oluşturduğu 50 bin nüfuslu kente girerek buradaki El-Faruk Camisi’nin kapatılması için provakatif bir eylem planlamak istedi.

Fanatik Yahudilerden provakatif eylem girişimi

FANATİKLERDEN TAHRIK

Haberin duyulması üzerine bir grup Filistinli, kentin girişindeki yolu ulaşıma kapatarak fanatik Yahudileri içeren otobüsün kente girişine engel oldu.

İsrail polisi ile karşı karşıya gelen Filistinliler, sık sık “polis dışarı” şeklinde slogan attı.

Filistinlilerin tepkisi üstüne kente giremeyen Yahudiler, İsrail polisi eşliğinde bölgeden terketmek zorunda kaldı.

Fanatik Yahudilerden provakatif eylem girişimi

“BAŞLICA SORUN NETANYAHU GÜÇLERİ”

ÖTE TARAFTAN Filistinlilere destek tahsis etmek için Umm’ul Fehm’e gelen İsrail Meclisi’ndeki Karşılıklı Arap Listesi Bloku milletvekili Dr. Cemal Zahalka, kimsenin ziyafet yapmasına karşısında olmadıklarını söyledi.

Zahalka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yahudi grubun bir tanrısal mekanın bir caminin kapatılmasını istediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu kişiler bir tanrısal yerin, bir caminin kapatılmasını istiyor. Müslümanlar hiçbir zaman Yahudilere veya Hristiyanlara ait bir tanrısal mekanın kapatılmasını istek etmemiştir. Bu insanların cezalandırılması ve bu davranışlarından vazgeçmeleri gerekir. Irkçı söylemlere sahip edinmek ifade özgürlüğü değildir.”

Fanatik Yahudilerden provakatif eylem girişimi


Umm’ul Fehm’de protesto düzenlemeyi amaçlayan fanatik Yahudilerin ufak bir grup olduğunu ve ciddi bir sorun oluşturmadığını açıklama den Zahalha, “Başlıca sorun İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, elindeki güçle ırkçı politikalara öncülük etmesi. Bu politikanın en son örneğini Yahudi halk devlet yasası oluşturuyor. Filistinlilere aleyhinde sürekli bir ırkçı politika var.” diye konuştu.

Fanatik Yahudilerden provakatif eylem girişimi

UMM’UL FEHM’DE GÖSTERİLER

İsrail vatandaşı Arapların kurduğu Şeyh Raid Salah liderliğindeki 1948 Filistin İslami Hareketi’nin merkezi olarak tanıdık Umm’ul Fehm, en son geçen sene temmuz ayında işgal altındaki Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa’nın kapısında 2 İsrail polisini öldürdükleri iddiasıyla vurularak öldürülen İsrail vatandaşı 3 Filistinlinin yaşadığı yer olarak gündeme gelmişti.

Fanatik Yahudilerden provakatif eylem girişimi

 

Fanatik Yahudiler, Aksa’da geçen sene yaşanan bu olayı protesto etmek amacıyla Umm’ul Fehm’de davet aranje etmek için izin talebinde bulunmuş, İsrail polisi de bu hafta başında davet izni verdiğini açıklamıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER