SON DAKİKA

Haber Rizem

Et ve Süt Kurumu, Şarbon Hastalığı Meydana Çıkan Özel Bir İşletmeyi Karantinaya Aldı!

Et ve Süt Kurumu, Şarbon Hastalığı Meydana Çıkan Özel Bir İşletmeyi Karantinaya Aldı!
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 12:27 'de eklendi ve 98 views kez görüntülendi.

Et ve Süt Kurumu, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan özel sektöre ait bir işletmede şarbon hastalığının görülmesi üzerine firmanın karantinaya alındığını bildirdi.

YAKLAŞIK 4 BİN ADET BÜYÜKBAŞ HAYVAN İTHAL EDİLMİŞTİ

Kurumdan yapılan açıklamada, Ankara Gölbaşı ilçesinde bulunan özel sektöre ait bir işletmeye Et ve Süt Kurumu tarafından ithal edilen 3 bin 959 adet büyükbaş kesimlik hayvan getirtildiği belirtildi.

ŞARBON HASTALIĞI ÇIKINCA İŞLETME KARANTİNAYA ALINDI

Kesimi yapılan laf konusu hayvanların baytar hekimler tarafından muayenesinin yapıldığının ifade edildiği açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Yapılan muayene sonucu numune alınarak Etlik Veteriner Denetleme Merkez Araştırma Enstitüsüne gönderilmiş ve sonuç anthrax (şarbon) yönünden fazla çıkmıştır. Kesilen hayvanlara ait karkas etler Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü elemanları gözetiminde yıkım edilmiş, işletmeye karantina uygulanarak tüm giriş ve çıkışlar yasaklanmış, geriye kalan hayvanların aşılama işlemleri tamamlanmıştır.

ETLER PİYASAYA SÜRÜLMEDİ

Söz konusu etlerin piyasaya sürülmesi gibi bir şart laf konusu değildir. Hastalığın çiftlik dışındaki diğer hayvanlara bulaşmaması için de gerekli tüm tedbirler alınmış olup, üzüntü edecek bir durum bulunmamaktadır.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER