Eski Orta Cami Yıkımına Başlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rize’de altından dere geçen Orta Cami, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılıyor.
Rize Belediyesi ekipleri, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Çarşı Mahallesi’ndeki Orta Cami’nin yıkımına başladı.
Ekipler, çevrede güvenlik önlemi alınmasının ardından vinç yardımı ile minarenin yıkımını gerçekleştirdi.
Yıkımın tamamlanmasının ardından derenin üzeri açılarak aynı bölgede bulvar yapılacak. Yıkımla ilgili yetkililer, minare yıkımının hava şartlarına göre hafta sonu tamamlanacağı, caminin tamamen yıkımının ise 10 gün içerisinde sona ermesinin planlandığını kaydetti.
Belediye, 2003 yılında Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna müracaat ederek, 1737 yılında yapılan ancak tahribat nedeniyle 1941’de yeniden inşa edilen koruma altındaki caminin yıkımı için izin istemişti.
Belediye, ilgili kurumun ibadethanenin yıkılabilmesi için aynı bölgede aslına uygun şekilde yeniden inşa edilmesi kararı üzerine Yeni Orta Cami’yi inşa ettirmiş ancak yeni yapının mevcut cami ile aynı özellikleri taşımadığı gerekçesiyle yıkıma izin verilmemişti.
Rize Belediyesinin, Timya Vadisi’nde Orta Cami’nin aslına uygun olarak yeni bir cami inşa ettirmesinin ardından kurul, Orta Cami’nin yıkımını onaylamıştı.
Öte yandan Rize İl Müftülüğü’nün internet sayfasında Orta Cami ile ilgili şu bilgilere yer verildi:
MERKEZ ORTA CAMİİ
Şehir merkezinde Yeniköy Mahallesi’ndedir. İlk cami 1737 senesinde yapılmıştır. Bugünkü cami ise 1941 yılında yeniden inşa edilmiştir.
Dikdörtgen planlı cami kalın taş duvarlı ve kırma çatılı­dır. Kuzey, doğu ve batı tarafından kapıları vardır. Son cema­at mahalli olmayan caminin giriş kısmı üzerinde mahfil bulun­maktadır. Harim alt hizada doğu ve batıdan üçer, kuzey ve güneyde ise ikişer yuvarlak kemerli büyük pencerelerle aydın­latılmıştır. Üst hizada ise yanlarda dörder, ön ve arkada ise üçer ikiz pencere bulunmaktadır.
Üst örtüyü yuvarlak iki beton ayak taşımaktadır.
Tavan ahşap olup ortada ahşap bir kubbeye sahiptir. Mihrap mer­ilerdir. Ahşap minber ise süslemesizdir. Kuzeybatı taraftaki minareye mahfilden çıkılır. Yerli siyah taştan yapılmıştır.
Mevcut kitabesine göre ilk cami H. 1150/M. 1737 tarihinde yapılmıştır. I. Dünya Savaşı’ndan sonra Ruslar çekilirken Ermeni askerler tarafından yakılmıştır. 1929 yılında onarılmışsa da yeterli olmamıştır. 1941 yılında Hacı Memiş Efendi adlı bir hayırseverin öncülüğünde bugünkü haliyle yeniden inşa  edilmiştir.