Erozyonla kaybedilen toprak miktarı azalıyor
- Gündem

Erozyonla kaybedilen toprak miktarı azalıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, erozyonla mücadele kapsamındaki çalışmalara ilişkin yazılı tanımlama yaptı.

Türkiye’nin coğrafi konumu, topoğrafik yapısı ve toprak özellikleri düşünüldüğünde erozyon konusunda alıngan bir bölgede bulunduğuna dikkati çeken Pakdemirli, “Elbette alınacak önlemlerle erozyonla uğraş etmek mümkün. Bu anlayışla bakanlık olarak kayda değer çalışmalara imza attık. Bilhassa son 16 yılda yaptığımız ağaçlandırma çalışmaları bu mücadelede manâlı bir adım oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

MAKSAT 254,5 MİLYAR AĞAÇ

Pakdemirli, son 16 yılda 5 milyon hektar alanda ağaçlandırma yapıldığını, bu dönemde erozyon kontrolü ve bozuk ormanların iyileştirilmesi çalışmalarına sürat verildiğini ve 4 milyar 200 milyon adet fidanın toprakla buluşturulduğunu belirterek, “2002’de 16 milyar adet ağacımız vardı, bugün 22 milyar adete ulaştık. 2023 hedefimiz ise 24,5 milyar ağaca ulaşmak.” ifadesini kullandı.

Erozyonla kaybedilen toprak miktarı azalıyor

Erozyonla uğraş dahilinde yapılan çalışmalarla, 1970’li yıllardaki 500 milyon ton olan takvim erozyonla kaybolan toprak miktarını bugün itibarıyla 154 milyon tona düşürdüklerini vurgulayan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Hedefimiz bu rakamı 2023 yılında 130 milyon tona indirmek. Bu hedefleri tabii ama tek başımıza gerçekleştirmiyoruz. Üniversitelerin, millet kurumlarının, STK’ların, ilgili bütün kurum ve kuruluşların desteği ile gerçekleştiriyoruz. Çölleşmeyle mücadelede galibiyet ama defalarca beraber hareket edildiğinde, katılımcı bir girişim sergilendiğinde sağlanabilir.”