SON DAKİKA

Haber Rizem

Erdoğan’ın hediyesi otobüsler Gine’de

Erdoğan’ın hediyesi otobüsler Gine’de
Bu haber 05 Ağustos 2018 - 13:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yoluyla Ocak 2017’te Gineli makamlara hibe ettiği 50 belediye otobüsünün bir kısmı başken Konakri’de trafiğe çıktı. Geri kalan otobüsler yakın zamanda seferlere başlayacak.

DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ

Erdoğan 3 Mart 2016’da yaptığı ziyarette ertesi günün Conde’nin doğum günü olduğunu hatırlatmış, kendisine doğum günü müjdesi olarak İBB aracılığıyla Gine’ye 50 otobüsün hibe edileceğini söylemişti. Bu jest karşı duygulanan Conde, Başkan Erdoğan’a sarılmıştı.

Erdoğan'ın hediyesi otobüsler Gine'de

Türkiye’nin Konakri Büyükelçisi Nur Sağman, otobüslerin Konakri’de seferlere başlamasına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

OTOBÜSLER ESAS HABERLERDE ILK SIRADA

Otobüslerin İBB kadar protez parçalarıyla birlikte TİKA’nın da desteğiyle Temmuz 2016’da ülkedeki yetkili mercilere teslim edilmeye başlandığını belirten Sağman, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Gine’ye 3 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirdikleri devlete ait ziyaret esnasında ülkeye hibe edileceğinden bahsettiği otobüslerin bir kısmı 1 Ağustos itibariyle Konakri’de tek hat üzerinde seferlerine başlamıştır. dedi.

Erdoğan'ın hediyesi otobüsler Gine'de

Ulaştırmadan Sorumlu Devlet Bakanı Aboubacar Sylla ile başkentte halkın yoğun katılımıyla düzenlenen açılış programıyla otobüs seferlerinin başladığını aktaran Sağman, “Gine Devlet Televizyonu (RTG), otobüslerin sefere başlamasını o gün asil haberlerde ilk haber olarak yayınladı.” diye konuştu.

GÜNDE 6 BİN BIREY KULLANACAK

Sağman, Konakri Belediyesi ile bir Türk firması aralarında yapılan anlaşma gereği otobüslerin işletim ve yönetiminin Türk firmasına verildiğini açıklama etti.

Büyükelçi Sağman, günde 6 bin kişinin kullanmasının öngörüldüğü otobüslerin halkın yoğun ilgisinden dolayı 10 bin yolcuya ulaştığını söyledi.

Büyükelçi Nur Sağman, bu jestin iki ülke arasındaki dostane ilişkileri güçlendireceğini ve gelecekte daha kapsamlı karşılıklı projelerin yolunu açacağını vurguladı.

Erdoğan'ın hediyesi otobüsler Gine'de

İETT OTOBÜSLERİN TÜM AKSAMLARINI YENİLEDİ

Gine TİKA Koordinatörü İsmail Gürlek de TİKA’nın desteğiyle Gine ’ye getirilmiş olan otobüslerin motor, şanzıman, iç dış kaportaları dahil bütün aksamlarının İETT göre yenilendiğini ifade etti.

Türk uzman ekiplerce sağlanan bakım, onarım ve teknik eğitimlerin gerisinde başlatılan pilot uygulamayla 20 otobüsün Konakri ’nin Autonome Limanı’ndan – Dabompa ’ya değin yaklaşık 28 kilometrelik alanda seferlerine başladığını aktardı.

Gürlek, TİKA’nın ülkede daha hoş projeleri yapmak için yoğun mücadele sarf ettiğini sözlerine ekledi.

Motosiklet ve taksilerle günlük ulaşımın sağlandığı Gine’de, Türkiye kadar hibe edilen belediye otobüslerinin toplu taşımaya yeni bir benzi atmış getireceği açıklama ediliyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER