Erdoğan 'O Iş Bitti' Demişti, UBER Sürücülerine Rekor Cinayet Kesildi
- Ekonomi

Erdoğan ‘O Iş Bitti’ Demişti, UBER Sürücülerine Rekor Cinayet Kesildi

Geçtiğimiz Mayıs ayında taksicilerle yaşanan gerilim sonrası UBER ve yarı taşıma sistemlerinin ‘korsan’ olarak kabul edilerek yasaklanmasının arkasından İstanbul Trafik Şube Müdürlüğü’ne yan sivil ekipler İstanbul’un dört bir yanında denetimlerini yoğunlaştırdı.

YOLCUYA ŞOFÖR TESTİ

Belirlenmiş model ve tipteki hemen hemen tüm araçları mercek altına alarak çevirme yapan sivil ekipler, UBER ve benzeri uygulamalar üzerinden çalışmadığını söyleyen değişken araç sahiplerini ise araçtaki yolcular üzerinden teste emrindeki tutuyor. Yolculara sürücüyle ilgili bilgiler soran ekipler bahşedilen cevaplar üzerinden vasıta sürücüsünün yalan söyleyip söylemediğini de anlamaya çalışıyor.

5 BİN TL CEZASI VAR

Fazla sayıda noktada yapılan denetimlerde söz konusu mobil uygulamalar üzerinden taksi hizmeti veren araç sürücülerine çalışma ruhsatı olmadan belediye sınırlarında gezgin taşıdıkları için 5 bin TL’ye, belediyede aldıkları müsade ve ruhsatta belirtilmiş faaliyet konusunun dışına meydana çıkan turizm firmalarına ait araçlara ise 2 bin TL’ye dek yönetimle ilgili para cezası kesiliyor.

60 GÜNE KADAR BAĞLAMA YETKİSİ

Cezalar yalnızca para ile de sınırlı kalmıyor. Korsan taşımacılık yapan araç sahibinin gezgin taşımacılığı için aldığı D2 yetki belgesine de ilk tespitte 50 uyarı cezası veriliyor. 1 yılda 2 defa aynı ihlali yaptığı saptama edenlerin yetki belgeleri de 2 yıl süreyle iptal ediliyor. Kaide ihlali tekrarlarında sivil ekiplerin 30 ile 60’gün araçları bağlama yetkisi de bulunuyor.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI İLE REKOR KIRILDI

ÖTE TARAFTAN yapılan yoğun denetimlerin rakamlara yansıdığı da görülüyor. Bilhassa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın UBER’e yönelik ‘O meslek bitti’ şeklindeki çıkışının peşinde kesilen suç oluşturan oranlarında önemli çoğaltma yaşanarak rekor kırıldı.

40 KAT ARTTI

2016 yılında 598, 2017 yılında ise toplamda 4 bin 747 UBER sürücüsüne canice kesilirken sadece geçtiğimiz Ekim ayının son haftasında kesilen ceza oranı 2016 yılını geride bıraktı. 2018’in 10 ayında kesilen suç oluşturan oranı ise 2017 yılını 5’e katlarken 2016 ile kıyaslandığında ise bu oran az kalsın 40 katına değin çıktı.

6 GÜNDE 720 ARAÇ

26 -31 Ekim tarihleri aralarında 6 günde İstanbul’da 720 UBER aracına 1 milyon 451 bin TL cinayet kesildi. Araçlarda bulunan yolculara da 240 bin TL’lik cezai işlem uygulandı.

60 MİLYON LİRA SUÇ OLUŞTURAN

1 Ocak – 31 Ekim tarihleri arasındaki 10 aylık süreçte yapılan teftiş ve kontrollere bakıldığında ise, UBER, Careem, Scooty ve Olev yarı uygulamalar üzerinden hizmet veren 19 bin 958 vasıta sürücüsüne kesilen cezanın toplamı 60 milyon lirayı buldu.

CEZALARDAN YOLCULARDA NASİBİNİ ALDI

Bu süreçte cezalardan nasibini sadece vasıta sürücüleri de almadı. Binlerce yolcuya da ruhsatsız ticari nakliyecilik hizmeti almaktan cezai operasyon uygulandı. 344 TL olarak verilen ceza miktarı toplamda 6 milyon 800 bin TL’ye ulaştı.

10 BİNDEN POZITIF ARACI VAR

Cezaların büyük çoğunluğunun UBER araçlarına kesildiği açıklama edildi. UBER’in Türkiye’de 10 binden fazla aracı 15 bine yakında sürücüsü olduğu biliniyor. Uygulamayı indirenlerin sayısı ise en son 4 milyon olarak açıklama edilmişti. Kesilen cezaları UBER kendi karşılıyor.

ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan UBER tartışmalarının gündeme geldiği dönemde, ”Bir de UBERmi nedir, bu konuda sayın vali tüm yetki sizde, İçişleri Bakanı talimatı verdi, bunların üzerine trafik gidecek gereğini yapacak, biz taksicilerimizin hakkını birilerine kaptıramayız. O iş bitti. Bundan Böyle böyle bir şey değil!” sözleri ile tepkisini dile getirmişti. (Yeni Şafak)