Elektronik Ürünlere Taksit Düzenlemesi Yürürlükte
- Ekonomi

Elektronik Ürünlere Taksit Düzenlemesi Yürürlükte

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değiştirme Yapılmasına Dair Yönetmeliği Devlete Ait Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna tarafından Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin 12/A maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı nedeniyle kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz” ibaresi “tablet ve bilgisayar alımı nedeniyle kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı, fiyatı 3 bin 500 Türk lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz” biçiminde değiştirildi.

Benzer yönetmeliğe geçici 4’üncü madde eklenerek, “Fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üstünde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 6 ay olan vade sınırı 31 Ocak 2019’a dek 12 ay olarak uygulanır.” ifadelerine yer verildi.

TABLET VE BİLGİSAYAR ALIMLARINDA KREDİ VADESİ 6 AYI AŞAMAYACAK

Mali Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Etkinlik Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, bugünkü Devlete Ait Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin 11/A maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz” ibaresi “tablet ve bilgisayar alımı nedeniyle kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı, fiyatı 3 bin 500 Türk lirasına dek olan cep telefonu alımı nedeniyle kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üstünde olan cep telefonu alımı nedeniyle kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz.” şeklinde değiştirildi.

İlgili yönetmeliğe “Fiyatı 3 bin 500 yüz Türk lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 6 ay olan vade sınırı 31 Ocak 2019’a değin 12 ay olarak uygulanır.” geçici 5’inci madde eklendi.