SON DAKİKA

Haber Rizem

Diyarbakır’ın tarihi yapılarını resmediyorlar

Diyarbakır’ın tarihi yapılarını resmediyorlar
Bu haber 02 Ağustos 2018 - 11:33 'de eklendi ve 291 views kez görüntülendi.

Diyarbakır Kayapınar Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen kurslarda, güzel sanatlar liseleri ve üniversitelerin resim bölümlerinin kabiliyet sınavlarına hazırlanan öğrenciler, Kültürüm Tuvalimde projesi ile kentin tarihi yapılarını kara kalem çalışmasıyla tuvale aktarıyor.

5 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİM ALDI

Proje zarfında eğitmenleri gözetiminde çalışmalara başlayan öğrenciler, başlangıçta tarihi On Gözlü Köprü’yü resmetti.

Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Çelik, belediye bünyesindeki merkezde düzenlenen kurslarda 5 bin öğrencinin eğitim aldığını söyledi.

Diyarbakır'ın tarihi yapılarını resmediyorlar

“ÖĞRENCİLERE YARDIMCI OLUYORUZ”

Mustafa Çelik, merkezde özel kabiliyet sınavları için de kurs düzenlediklerini belirterek, “Hedefimiz, üniversitelerin ve hoş sanatlar liselerinin sınavlarına hazırlanan öğrencilerin başarılı olmalarını sağlamak. bununla beraber tarihi, kültürel ve turistik yerlerimizi keza gençlerimize tanıtmak ayrıca de resmetmelerini karşılamak ve bu resimleri dağıtılmış sergilerde kullanmak. Amacımız, Diyarbakır’da, tarih, kültür ve sanatla gündem meydana getirmek.” dedi.

Diyarbakır'ın tarihi yapılarını resmediyorlar

“TARİHİ MEKANLARI ÇİZECEĞİZ”

Fotoğraf öğretmeni Hür Yeşil de 110 öğrencinin 6 aydır eğitim aldığını söyledi.

Kursiyerlerin 20’ye yakın üniversitede kabiliyet sınavına gireceğini ifade eden Serbest Yeşil, “Amacımız, keza tarihi mekanlarımızı öğrencilerimize tanıtmak hem de onları resmetmek, bu resmettiklerimizi de insanlarımıza sunmak. Sadece On Gözlü Köprü’yü resmetmekle kalmayacağız. Ulu Cami, Dört Ayaklı Minare ve Sur ilçesindeki diğer tarihi mekanları da çizeceğiz.” dedi.

Diyarbakır'ın tarihi yapılarını resmediyorlar

ÖĞRENCİLER HOŞNUT

Kursiyerden Gülçin Işıktaş da üniversiteye hazırlık için gittiği kursta, model ağırlıklı çalıştıklarını belirtti. Daha önce çoğu kursa gittiğini lakin sadece kültür merkezindeki kurstan çok hoşnut kaldığını anlatan Işıktaş, belediyeye desteğinden nedeniyle teşekkür etti.

Diyarbakır'ın tarihi yapılarını resmediyorlar

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER