SON DAKİKA

Haber Rizem

DEİK’in Düzenleyeceği Türkiye-Japonya Meslek Forumu’na 250 Japon CEO Katılacak

DEİK’in Düzenleyeceği Türkiye-Japonya Meslek Forumu’na 250 Japon CEO Katılacak
Bu haber 09 Eylül 2018 - 12:43 'de eklendi ve 177 views kez görüntülendi.

ABD’nin hesaplı saldırılarına aleyhinde çaba yürüten Türkiye, Asya ülkeleriyle ticari ilişkilerini geliştirmeye devam ediyor. Son dönemde Çinli meslek insanlarının radarına giren Türkiye, şu anda de Japonya’nın gözdesi haline geldi. Toplam ciroları 5 trilyon doları aşan dünya devi şirketlerin üstteki seviye yöneticisi 250 Japon iş insanı 19 Eylül’de İstanbul’a gelecek. DEİK tarafından düzenlenecek olan Türkiye-Japonya Iş Forumu’na Mitsubishi’nin başkanından Toyata’nın başkan yardımcısına, Halk Özel İşbirliği modeliyle hayata geçirilen Şehir Halkı Hastaneleri’nin yatırımcılarından Sojitz’in patronu ve Mitsui’nin sahibine kadar 250 meslek insanı, 250 Türk sanayiciyle buluşarak Türkiye’deki yatırım fırsatlarını masaya yatıracak.

SANAYİCİLER GELİYOR

Sabah’da yer alan habere tarafından DEİK Japonya Iş Konseyi Başkanı Şerif Tosyalı, Japon meslek insanlarının Türkiye’ye güvendiğini ve buraya yerleştirmek istediklerini söyledi. Türkiye’nin hesaplı göstergelerinin reel olmadığını bildiren Tosyalı, “Bugün Türkiye’nin yaşadığı ekonomik bunalım ülkemizin hakiki göstergeleri yok. Türkiye’de zinde bir sanayi ve ekonomi var. Biz de buluşmada Japon yöneticilere bunu anlatacağız” dedi. Japon iş insanlarının tamamının reel yatırımcı olduğunun altını çizen Tosyalı, “Sanayi alanında yatırımları olan ve imal yapan şirketler geliyor. Bu isimleri Türkiye’deki sanayicilerle buluşturup yeni bir sinerji oluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’Yİ HUB GÖRÜYORLAR

Buluşmada yeni yatırımların yanı sıra farklı pazarlarda ortaklıkların da gündeme geleceğini anlatan Tosyalı, “Japonlar, Afrika pazarına başlatmak istiyor. Türkiye’yi de hub olarak görüyorlar. Ama bu pazarı tanımıyorlar. Türkler Afrika’da önemli yatırımlar yaptı. Bizim tecrübelerimiz ve girişimciliğimiz, onların disipliniyle birleştiğinde yeni pazarlarda güzel işlere imza atabiliriz” şeklinde konuştu. Japonların Türkiye’de de sağlık, enerji, inşaat ve lojistik sektörleriyle ilgilendiğini anlatan Tosyalı, bu alandaki yatırım fırsatlarını değerlendirdiklerini kaydetti. Türkiye ile Japonya aralarında özgür ticaret anlaşmasında sona yaklaşıldığını aktaran Tosyalı, “Bir yıl içinde sonuçlanacağını düşünüyoruz. Bu Nedenle ticaret hacminin de katlanacağını öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

NIYET 1 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Türkiye Japonya’ya 400 milyon dolarlık ihracat yaparken, 4 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiriyor. Önümüzdeki 2 yılda Japonya’ya yapılan ihracatı 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Tosyalı, “Japonya’da ciddi bir orkinos tüketimi var. Ülkeye yaptığımız ihracatın da yüzde 50’si su ürünleri sektöründen geliyor. Hem Japonya dokuma sektörü için de çok iyi bir pazar. Buraya olan tekstil ihracatını için lojistik altyapısının güçlenmesi gerekiyor. Bunlar hayata geçtiğinde ihracatımız fazla etkilenecek” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER