SON DAKİKA

Haber Rizem

Danimarka’da burka ve peçe yasağına tepki

Danimarka’da burka ve peçe yasağına tepki
Bu haber 02 Ağustos 2018 - 9:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Başkent Kopenhag’da ve ülkenin ikinci büyük kenti Arhus’ta toplanan kalabalık, 31 Mayıs’ta kabul edilen ve bugün yürürlüğe giren, kamusal alanda burka ile peçeye yasak getiren “Örtünme Yasasına karşısında yürüdü.

Sol görüşlü aktivistler ve peçeli kadınlar tarafından oluşturulan “Kadınlar Diyaloğu” (Kvinder I Dialog) adlı girişim kadar organize edilen gösterilere, ülkede yaşamış göçmen Müslümanlar kadar Danimarkalılar da destek verdi.

Danimarka'da burka ve peçe yasağına tepki

PEÇE VE MASKELİ TAKVIYE YÜRÜYÜŞÜ

Kopenhag’ın göçmenlerin ağırlıkta yaşadığı Nörrebro semtindeki Kara Meydan’da toplanan göstericiler, burka ve peçe giyen kadınlara yardım nedeniyle yüzlerini peçe ve maskelerle kapattı. Göstericilerin farklı ve yaratıcı maskeleri renkli görüntüler oluşturdu.

Meydanda yapılan konuşmaların gerisinde, Bellahöj Polis Merkezi’ne doğru yürüyen fazla sayıda gösterici, buraya ulaştığında insan zinciri oluşturarak, polise, peçe ve burka giyenlere cinayet yazmak yerine, daha ciddi işlere yoğunlaşması çağrısında bulundu. Yürüyüşün ardından göstericiler, olaysız dağıldı.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Kopenha’da gerçekleştirilen eyleme damgasını vuran kare de peçeli bir müslüman kadın ile Danimarka polisinin kucaklaşması oldu. Kimileri bu poz için polislerin PR çalışması derken kimileri de bu pozu dostça bulmadı.

PARA CEZALARI

Danimarka’da 1 Ağustos itibarıyla yürürlüğe giren yasaya tarafından, kamusal alanda burka ve peçe giyerek yasayı ihlal eden kişiler bin kron (770 lira) para cezasına çarptırılacak. Yasağı dört kezden fazla ihlal edenlere ise her yeni ihlalde 10 bin kron (7 bin 700 lira) ceza kesilecek. Avrupa genelinde bin 500’den pozitif canice peçe cezası ödeyen Cezayirli iş adamı Rachid Nekkaz, Danimarka’daki cezaları da ödeyeceğini duyurmuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER