Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sunumu Yapılan Yerli Otomobil Bütün Anekdot Aldı
- Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sunumu Yapılan Yerli Otomobil Bütün Anekdot Aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobilde gelinen son nokta hakkında data aldı.

Önceki gün gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı Idareli ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) toplantısının ardındaki Erdoğan ile bir araya gelen projenin ortaklarından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Karşılıklı Girişim Grubu (OGG) CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş bir sunum gerçekleştirdi.

ERDOĞAN BEĞENDİ

Hisarcıklıoğlu ve Karakaş’tan bilgi bölge Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sunumun arkasından beğenisine dile getirdiği öğrenildi. Türkiye’nin Otomobili Projesi’nin şekillenme döneminde olduğu ve her şeyin yolunda gittiği ifade edildi. Prototipin 2019’da kamuoyu ile paylaşılması ve 2021’in sonunda seri üretime geçilmesi hedefi var. Bu takvime uyulduğu ve Türkiye’nin Otomobili’nin bu tarihlerde planlandığı gibi meslek akışının sağlanacağı ifade edildi. Türkiye’nin Otomobili Projesi’ni üstlenen Iki Taraflı Girişim Grubu, uzun soluklu bir yatırım planlaması yaptı. Grup, üç fazdan oluşan yaklaşık 15 yıllık bir yatırım hamlesine karşın plan duyurmuştu.

KARAKAŞ KISA ZAMANDA TOPARLADI

Cumhurbaşkanlığı’nın desteğiyle 2 Kasım 2017 tarihinde imzalanan protokol ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TOBB koordinasyonunda Anadolu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Engebeli olarak güçlerini birleştirip Türkiye’nin Otomobili Müşterek Teşebbüs Grubu (OGG) adı aşağıda çalışmalarına başlamıştı. 5 şirketin hisse payları yüzde 19 olurken, TOBB’un hissesi ise yüzde 5 olmuştu. OGG’nin başına ise CEO olarak 1 Eylül 2018’de işbaşı yapan Alman Bosch’un deneyimli Türk yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş getirildi. Kısa zamanda projeyi toparlayan ve güven veren tecrübeli CEO Karakaş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takdirini kazandı.