SON DAKİKA

Haber Rizem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Manas Üniversitesinden Fahri Doktora

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Manas Üniversitesinden Fahri Doktora
Bu haber 02 Eylül 2018 - 13:08 'de eklendi ve 223 views kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Kırgızistan ile ilişkileri terör örgütü FETÖ gölgesinden kurtararak daha da geliştirmeye kararlı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kırgızistan’daki Manas Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Üniversitede konuklara hitap eden Erdoğan, “Manas Üniversitesi yönetimine şahsıma tevdi ettikleri fahri doktora için şükranlarımı sunuyorum. Fahri doktorayla birlikte bir hoca-öğrenci ilişkisini birlikte yürütebiliriz. Bizimkisi teori ile pratiğin birleşmesi diyebilirim. Çünkü hayatımız her zaman böyle geçti. Yalnızca teoride kalmadı. Böyle bir hayatı 40 yıldır yaşıyoruz. Allah böyle bir hizmette bizleri istihdam etsin inşallah. Amacımız burada devletine vatanına milletine ailesine kendisine yararlı birbirlerine candan yan nesiller yetiştirmektir” dedi.

Manas Üniversitesini son 8 yılda 3’üncü kez ziyaret ettiğini gösteren Erdoğan, “2011’deki ziyaretimde üniversitemizin gelişmesi için 4 maksat belirlemiştik. Bunlar Türkiye’den daha fazla öğretim üyesi gelmesi, daha pozitif Türk öğrencinin tercih etmesinin sağlanması, bilhassa de bu külliyenin alt yapısının geliştirilmesi ve teknopark kurulması olarak ifade etmiştim. Hayalimiz, bu mümtaz eğitim öğretim kurumumuzu dünyada örneklerini gördüğümüz asırlar baştan başa ayakta kalan ve başlı başına birer marka haline gelen üniversiteler seviyesine çıkarmaktır. 10 Nisan 2013’teki 2’üncü ziyaretimizde bu gelişmeleri kişisel olarak müşahede ettim ve tamamlanan yatırımların açılışını gerçekleştirdik” diye konuştu.

Bugün 23 yaşında olan üniversitenin aradan geçen bu sürede katettiği akademik bedensel teknik ve teknolojik gelişmenin takdire şayan olduğunu söyleyen Erdoğan, “Bu gelişmelere kaynak olması için Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak üniversitemize 23 yılda 356 milyon dolar ödenek tahsis ettik. Türkiye’nin seçkin akademisyenleri burada görevlendirdik. Kurulduğundan bu yanlamasına Türkiye’den 374 akademik personel büyük bir motivasyonla üniversitemizde çalıştı. Manas Üniversitemiz bugün ulaştığı seviye itibariyle FETÖ ihanet şebekesinin devletin uluslararası düzeydeki eğitimde başarılı olamayacağı şeklindeki iddiasını çürütmüştür” biçiminde konuştu.

Üniversitenin eğitim, öğretim, bilimsel gelişme hedeflerine ulaşma yolunda mesafe katetmeye başladığının altını çizen Erdoğan, “İnşallah bir dahaki gelişimde çok daha ileri düzeyde bir üniversite bulacağıma inanıyorum. Orta Asya tarihin her döneminde Türklerin kadim cet yurdu olmuştur. Bugün İmam Serahsi Camii’nin açılışını yaptık. Gerçekte mükemmel bir eser ve bu coğrafyaya, bu topraklara bir mühür, bir damga oldu. Bu coğrafyada neşet eden ecdadımız bin yıllar boyunca kesintisiz batıya, doğuya, kuzeye ve güneye yönelmiş, kendisine yeni ve mümbit hayat alanları kurmaya çalışmıştır” dedi.

“Bu ilişki birilerini rahatsız etti”

Anadolu’nun 947. yıl dönümü kutlanan Malazgirt Zaferi ile ataları göre sonsuz vatan olarak kayıt edildiğini vurgulayan Erdoğan, “Aradan geçen bin yıla karşın Anadolu’nun Orta Asya ile olan bağı, bu coğrafya ile olan sevgisi, muhabbeti, hasreti daima sürdü. Soğuk Savaş dönemi bu yakın ilişkinin bir vakit zayıflamasına yol açtı. 1991 yılından itibaren 70 takvim parantezin kapanmasını takiben bölgeyle her tarafta ilişki özellikle birilerini rahatsız etti. Türk dış politikasının en manâlı önceliklerinden biri oldu bu ilişkileri kurmak. Türkiye, Orta Asya’daki kardeş cumhuriyetlerin bağımsızlığını ilk tanıyan ve burada birincil büyükelçilik açılan ülke olmuştur. Orta Asya ülkeleri bağımsızlıklarından bu yana geçen çeyrek asra aşkın sürede siyasi, ekonomik, sosyo-kültürel alanlarda önemli ilerlemeler sağladı. giderken Kırgızistan’ın 31 Ağustos’ta 27. sene dönümünü geride bırakan bağımsızlığını bir defa daha tebrik ediyorum” dedi.

“Dayanışma halinde Kırgızistan’ı ayağa kaldıracağız.”

Kırgızistan’ı birincil ziyaretini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sene 1991 o civarlar, buraların alışveriş yerlerinde satın alacak bir şey bulamazdınız. Artık bunlar bizim için tarih oldu, geride kaldı. Acilen bir diriliş var. Bugün bizim için tatmin edici değil ama daha iyi olacak. Dayanışma halinde Kırgızistan’ı ayağa kaldıracağız. Türkiye olarak birincil günkü heyecan ve kararlılıkla biz Kırgızistan’ın yanındayız. Son çeyrek yüzyıl Türkiye için olduğu gibi Türk cumhuriyetleri için de kolay geçmedi” diye konuştu.

“İlişkilerimizi FETÖ gölgesinden kurtararak daha da geliştirmeye kararlıyız”

Türkiye olarak bilhassa arkadaş ve kardeş ülkelerle siyasi olduğu dek ekonomik, ticari ve kültürel alanda ilişkilerin güçlendirilmesi için çaba gösterildiğinin altını çizen Erdoğan, “Biz ilişkilerimizi özellikle ilişkilerimizi FETÖ gölgesinden kurtararak daha da geliştirmeye kararlıyız. Siz bizim kardeşimizsiniz. 15 Temmuz’da bize darbe yapanlar, yarın Allah göstermesin size de yaparlar. Bunlar haindir, alçaktır. Kardeşlerimizi uyarıyoruz. Bunlar askeri de, polisi de, yargıyı da, üniversiteleri de ele geçirirler. Sonradan bir gece aniden umulmadık şeyler olur. Aman uyarı. Yüksek öğrenim konusunda zaten Kırgız kardeşlerimizle fazla müstesna bire işbirliği yürütüyoruz. Türk Konseyi başta elde etmek üzere çok taraflı platformlardaki iş birliğimizi de daha çok ilerletmek hususunda yoğun çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. – BİŞKEK

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER