SON DAKİKA

Haber Rizem

Çocukların icra yoluyla alınması sona eriyor

Çocukların icra yoluyla alınması sona eriyor
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 16:15 'de eklendi ve 132 views kez görüntülendi.

Boşanmış veya boşanma aşamasındaki ailelerin çocuklarının icra daireleri yoluyla teslim alınması sürecinin ortadan kaldırılmasıyla ilgili ayırıntılar emin oldu.

Cumhurbaşkanlığının 100 Jurnal İcraat Programında, icra müdürlükleri vasıtasıyla gerçekleştirilen çocuk teslimi ve çocukla bireysel ilişki tesisine karşın ilamların icra sistemi dışına çıkarılarak, bedava gerçekleştirilmesine yönelik düzenleme yapılması da yer aldı.

Yeni yasama yılının başlamasıyla TBMM’nin gündemine gelmesi beklenen konulardan ilkinin çocuk teslimi olacağı öğrenildi.

ÇOCUK TESLİM MERKEZİ KURULACAK

Kurulması planlanan ve hazırlık çalışmaları devam eden yeni sistemde, çocuk teslimi ve çocukla bireysel ilişki tesisi işlemleri, icra daireleri yerine bu amaçla oluşturulacak özel merkezler yoluyla yapılacak.

“Çocuk Teslim Merkezi” adını alacak merkezler, bu tür işlemleri yürütecek. Böylece, çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması işlemlerinin icra daireleri aracılığıyla yapılması sona erecek. Bu konuda İcra ve İflas Kanununda bulunan hükümler de yürürlükten kaldırılacak.

PSİKOLOG VE PEDAGOG HAZIR BULUNACAK

ÖTE YANDAN çocuğun yüksek yararı doğrultusunda teslim esnasında psikolog ve pedagog gibi uzmanlar ile eğitimciler de hazırlanmış bulunacak. Çocuk teslimi yerleri, çocuğun yüksek yararı gözetilerek belirlenecek kreş, mektep ve adli görüşme odaları gibi alanlar olacak.

Çocuk teslimi esnasında kolluk görevlileri yer almayacak. Gerekli durumlarda istisnai olarak kolluk görevlilerinden yardım alınabilecek.

Çocuk teslimi ya da çocukla bireysel ilişki kurulması kararına aykırı hareket edenler, çocuğu teslim edene kadar tazyik hapsi ile cezalandırılacak.

MASRAFLARI DEVLET KARŞILAYACAK

Velayete sahip anne ya da babanın yükümlülüğünü haklı bir sebep olmaksızın ansızın pozitif defa yerine getirmemesi, çocuğunu göstermemesi halinde, çocuğun menfaati dikkate alınarak velayet sahibi değiştirilebilecek. Ayrıca şart ve koşullara göre velayet kaldırılabilecek, çocuğa vasi de atanabilecek.

Çocuk teslimi veya çocukla bireysel ilişki kurmada yapılacak bütün masraflar devlet kadar karşılanacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER