SON DAKİKA

Haber Rizem

Çin ABD’nin Yaptırım Teklifine Karşı Çıktı

Çin ABD’nin Yaptırım Teklifine Karşı Çıktı
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 21:34 'de eklendi ve 72 views kez görüntülendi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ABDli yetkililere her turda diğer ülkelere yaptırımtehdidinde bulunmamaları ve başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmemeleri çağrısında bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri gerekçesiyle ABD’li yetkililerin Çin’e yaptırım talepetmelerine tepki gösterdi.

ABD YAPTIRIM TEKLİFİ YAPMIŞTI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, ABD’li yetkililerin Pekin yönetimine Sincan’da insan hakları ihlalleri yaptığı gerekçesiyle yaptırım istek etmelerine ilişkin, Çin’in insan hakları kayıtlarının ABD’den daha iyi durumda olduğunu savunarak, Çin’deki ırksa azınlıkların dini özgürlüklerinin kanunlarla korunduğunu belirtti. Sözcü Hua, ABD’li yetkililere her turda öteki ülkelere yaptırım tehdidinde bulunmamaları ve diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmemeleri çağrısında bulundu. ABD’li senatörlerin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ticaret Bakanı Steven Mnuchin’e gönderdiği mektupta Çin’in Sincan’da insan hakları krizini sürdürdüğü belirtilerek, Pekin yönetimine yaptırımlar uygulanması istek edilmişti. Mektupta hem Çin’in Sincan bölgesinde bir milyona yakın Uygur’u göz altına alarak siyasi eğitim kamplarına gönderdiğine şeklinde iddialar yer almıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı daha önce de Birleşmiş Milletler göre takriben bir milyon Uygur’un keyfi gözaltı ve siyasi eğitim kamplarına gönderildiğini öne süren iddiaları yalanlamıştı.Pekin yönetiminin, geçen ilkbahardan bu yandan Sincan’da kamplarda gözaltında tuttuğu ve aralarında yabancıların bulunduğu on binlerce Müslümanın beynini “siyasi eğitim” adı altında yıkadığı ileri sürülmüştü.

“FAZLA SAYIDA KIŞI MASUM YERE ALIKONULDU”

Ayrıca Associated Press ajansının mayıs ayında yayınlanan özel haberinde, kamplarda yürütülen enterne programıyla gözaltındaki Müslümanların,siyasi düşüncelerinin ve kimliklerinin bitmiş şekillendirilmeye, inançların ortadan kaldırılmaya çalışıldığı savunulmuştu. Çinli yetkililer, gizlilikle yürütüldüğü bahis edilen program hakkında yorumda bulunmaktan kaçınırken, bazılarının, devlet medyasına aşırılık ve ayrılıkçılıkla çaba için ideolojik şansın dönmesi gerektiği yönünde izah etme yaptığı biliniyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) bir zaman önce yayınladığı raporda,son iki yılda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde fazla sayıda kişinin “önleyici polisiye tedbiri” adı aşağıda suçsuz yere alıkonulduğu ve siyasi açıdan tehlikeli olarak değerlendirilen bireylerin herhangi bir hak kararı olmaksızın “siyasi eğitim merkezleri” denilen nezaret merkezlerine gönderildiği iddialarına yer vermişti. Avrupa Birliği (AB), Çin ile yapılan İnsan Hakları Diyaloğu toplantısında Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki “siyasi eğitim merkezleri”nin endişe kaynağı olduğunu vurgulamıştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER