SON DAKİKA

Haber Rizem

Brezilya’nın Başına Osmanlı Torunu Fernando Geçebilir

Brezilya’nın Başına Osmanlı Torunu Fernando Geçebilir
Bu haber 11 Eylül 2018 - 16:17 'de eklendi ve 239 views kez görüntülendi.

Brezilya’da yolsuzluk hapis cezasına çarptırılan ve özgürlük bırakılma talebi reddedilen eski Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın yerine Fernando Haddad Cumhurbaşkanı seçilebilir.

Brezilya’da yolsuzluk yaptığı suçlamasıyla 9 sene 6 ay hapis cezasına çarptırılan eski Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva, 7 Ekim’de yapılacak seçimlerde aday olamayacak. Bağımsızlık bırakılma talebi en son Temmuz başında reddedilen eski Brezilya Cumhurbaşkanı Lula yaptığı açıklamada, seçimlerde aday olamayacağını, Işçi Partisi’nin Fernando Haddad’ı aday olarak göstermesine müsade verdiğini duyurdu.

Yüksek Mahkemeye itiraz kabul edilmedi

Lula, Yüksek Mahkeme’nin seçimlere katılmasını yasaklamasından sonradan üst mahkemeye yaptığı itiraza beklediği sürede yanıt alamadı. 7 Ekim’deki seçimler için propaganda konusunda geç kalınabileceği, itiraz sürecinde Haddad ve partinin oylarının da kaybedilmesi riski bu kararın alınmasında etkili oldu.

Lula’nın, Haddad’ı namzet gösterdiği mektup, son 5 aydır polis merkezinin önünde, iktidara dönmesini engellemek için bir plan olduğunu savunan taraftarlarına okundu.

Luiz Inacio Lula da Silva, 2003 ve 2010 yılları arasında Brezilya’da Cumhurbaşkanlığı görevinde bulundu. Lula o dönemde Brezilya’daki en popüler politikacı konumundaydı. Oysa ülkede adayların namzet almak için temyiz başvurularının onaylanması gerekiyor. Mahkumiyetleri varsa aday olmalarını yasaklayan dahası yasa bulunuyor.

Lula Haddad’a yardım verdi

Lula’nın stratejisi, adaylığını olası olduğu değin uzun süre canlı tutmak ve sonrasında desteğini Brezilya’nın o kadar fazla bölgesinde tanınmayan Haddad’a aktarmaktı. Bu yorumlama sonrasında Haddad için destek yüzde 4’ten yüzde 9’a yükseldi. Yolsuzlukla çaba yasası ve düzeni üzerinde çalışan aşırı sağcı siyasetçi Jair Bolsonaro yarışı yüzde 24 ile önde götürüyor.

Brezilya’nın başına Osmanlı torunu Fernando geçebilir

Fernando Haddad, üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu. Babası Halil Haddad, 1947’de 24 yaşındayken Lübnan’dan Brezilya’ya göç etti. Bez toptancısıydı. Annesi de, Brezilya doğumlu Lübnanlı Norma Teresa Goussain. Fernando’nun dedesi Habib ise Antakya’da yer alan Rum Ortodoks Kilisesi’nin başrahibiydi. I. Dünya Savaşı esnasında Osmalı İmparatorluğu dönemde Fransız egemenliğine karşısında çaba eden liderler aralarında yer alıyordu. Dede Halil Haddad 1961’de Brezilya’da öldü. – RIO DE JANERIO

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER