SON DAKİKA

Haber Rizem

Borçların Yarıya İneceği Her Yerde Yapılandırmada Bugün Son Gün!

Borçların Yarıya İneceği Her Yerde Yapılandırmada Bugün Son Gün!
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 15:21 'de eklendi ve 144 views kez görüntülendi.

Ödenti ve Diğer Bazı Alacakların Bitmiş Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamındaki alacakların yapılandırılmasında dilekçe süresi sona eriyor. Ödenti, prim, trafik cezası, emlak vergisi, su parası, öğrenim kredisi gibi borçlarınız varsa, kolayca kurtulmak için bugün son gün. Faizler siliniyor, peşin ödemede indirim yüzde 90’ı buluyor.

BORÇLARI YAPILANDIRMAK İÇİN BUGÜN SON PAZARTESİ

Son uygulama gününün 27 Ağustos Pazartesi (bugün) olarak belirlendiği yapılandırma imkanından kullanmak isteyenler vergi dairelerine gitmeden, e-devlet üzerinden de müracaatta bulunabiliyor. Ödenti dairelerinde yığılma yaşanmaması için internetten uygulama imkanının kullanılması tartı taşıyor. Vatandaşlar, bugün gün sonuna kadar uygulama yapabilecek.

DIĞER BORCUNUZ OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Tatbik sürecinin ardından, vergi dairelerine ödemeler ise eylül ayında gerçekleştirilecek. Her Tarafta yapılandırma başvuruları devam ederken vatandaşların haberlerinin olmadığı borçlarına da dikkat etmeleri gerekiyor. Mükellefler, devlete borcunun bulunup bulunmadığını “www.gib.gov.tr”den veya Gelir İdaresi Başkanlığının ( GİB) mobil uygulamasından sorgulayarak öğrenebiliyor.

VADESİ 2013’TEN ÖNCE OLAN 100 LİRA ALTI BORÇLAR SİLİNECEK

Yapılandırmadan yararlanan vatandaşlar, borç aslını ve Yurt İçi Imalatçı Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranları alınarak hesaplanan tutarı ödemesi halinde, geç kalma faizini, zammını ve aidat cezalarını ödemeyecek. Ödenti aslına emrindeki olmayan cezaların yüzde 50’sinin ödenmesi durumunda da kalan yüzde 50’si tahsil edilmeyecek. Vadesi 31 Aralık 2013’ten önce olan 100 lira ve altındaki borçlar dilekçe aranmadan silinecek.

PEŞİN ÖDEME AVANTAJI

Yapılandırma dahilinde başvuran ve peşin ödemeyi seçen mükellefler az daha aidat borçlarının yalnızca anaparasını ödeyerek bu fırsattan yararlanabilecek. Düzenlemeyle birikmiş vergi borçlarının varsa ödenti ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan geç kalma faizi ve zamları ise ilgili dönemlerde geçerli Yİ-ÜFE aylık metamorfoz oranları uygulanarak yeniden yapılandırılacak.

Yapılandırılan borçların peşin 1 Ekim 2018’e kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.

TAKSIT TAKSIT ÖDEME İMKANI

Eylül ayında peşin ödeme yapamayan vatandaşlar, taksitle ödeme seçeneğini kullanabilecek. Bu durumda da birinci taksiti ödedikten sonradan ikinci taksitin ödeme süresinde yani kasım ayında, kalan borcunun tamamını ödeyen mükelleflere de indirim yapılacak. Bu defa Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, yönetimle ilgili para cezalarının aslından yüzde 12,5 indirim uygulanacak. Buna kadar, ödemelerin peşin veya birincil iki taksit ödeme süresi içinde yapılması halinde, ödenecek tutarda katsayı artışı olmayacak.

Yapılandırılan borçlar, peşin ödemenin yanı sıra ikişer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 ya da 18 taksitle de ödenebilecek. Bu takdirde tercih edilen ödeme süresine tarafından dağıtılmış oranlarda katsayı uygulanacak.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Yapılandırılan borçların kredi kartıyla peşin veya taksitle ödenmesi de muhtemel olacak. Kredi kartıyla ödemeler, “www.gib.gov.tr”de yer alan internet vergi dairesinden gerçekleştirilecek. Kredi kartıyla ödeme yapıldığında, operasyon tarihi itibarıyla borç ödenmiş olacak.

Yapılandırmadan adet edinmek için ilk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi gerekecek. Bir yıllık yılında ikiden artı taksitin süresinde ödenmemesi halinde, yapılandırma hakkı kaybedilecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER