Bir İnsanlık Dramı Belgeseli: Bir Yudum Su

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dukka Medya tarafından hazırlanan Bir Yudum Su belgeseli, Afrika’nın bir köyünde yaşayan üç çocuğun hayatını mercek altına alıyor. Yaşamın temel ihtiyacı olan su için, bir köyün mücadelesi tüm gerçekliğiyle izleyiciye yansıyor. Dünyanın bir ucunda berrak su ile tanışmamış küçük bedenlerin çamurlu su ile verdikleri hayat mücadelesi ve onların bu zorlu süreci 90 dakikalık film boyunca işleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen belgesel film, hem suyun kıymetini hatırlamak hem de susuzluğun ne ölçüde zor olduğunu kavratabilmek amacıyla hazırlanmış. Belgeselin çekimleri, kuraklığın en çetin olduğu ve susuzluk sebebiyle insanların öldüğü Afrika’da gerçekleşiyor. Gerçek insanların ve gerçek mekânların kullanıldığı belgeselde hem dünyadaki susuz kalmış bölgelere dikkat çekilirken hem de suyun insanlık için öneminin altı bir kez daha çiziliyor.

İÇME SUYU BULAMADIĞI İÇİN HAYATINI KAYBEDEN İNSANLAR

Dukka Medya Genel Müdürü aynı zamanda Bir Yudum Su belgeselinin yapımcısı Ömer Faruk Yazıcı, dünyanın önemli bir yarasına bu belgesel vesilesiyle dikkat çekildiğini belirterek “Yer yüzünde içme suyu bulamadığı için hayatını kaybeden insanların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Öyle bir çaresizlik ki, bunu ancak yaşayan bilir. Fakat Bir Yudum Su belgeseli sayesinde bu çaresizliği bir nebze olsun anlatabilmek gayretiyle yollara düştük ve Afrika’da çekimlerimizi tamamladık. En büyük heyecanımız susuzluk ve açlıkla baş başa kalmış insanlara el uzatanların sayısını arttırmak. Susuzluk konusunda duyarlılığı sağlamak ve ülkemizdeki su kullanımının kıymetini bilmektir” dedi.

GÖZYAŞLARIMIZ KAMERALARIMIZA DAMLADI

Belgesel, 2 hafta hazırlık 5 hafta çekimler olmak üzere 7 haftada tamamlandı. Çekimler esnasında oldukça duygusal anlar yaşandığını belirten Bir Yudum Su Belgeseli Yönetmeni Suat Emuce “Daha önce yaptığımız işlerden elbette çok farklı. Adeta hayat mücadelesi verilirken bir dramı kayda almak bizim için oldukça zordu. Fakat yaptığımız işin kıymetini bildiğimiz için gayretli bir şekilde ekip olarak çalıştık.

Öyle sahneler vardı ki çekimler esnasında yüreğimiz dayanamadı. Her istediğimiz anda kolaylıkla ulaşabildiğimiz berrak su o insanlar için bir hayalden ibaret. Onların suya ulaşmak için verdikleri mücadeleye ve ulaştıkları suyun çamurdan olduğuna şahit olduğumuzda gözyaşlarımız kameralarla buluştu” dedi.