SON DAKİKA

Haber Rizem

Bedelli Askerlik Kullanım Kılavuzu Yayınlandı

Bedelli Askerlik Kullanım Kılavuzu Yayınlandı
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 16:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bedelli Askerlik başvurusu için beklentilerini sürdüren vatandaşlar için beklenen Devlete Ait Gazete kararı yayımlandı. 3 Ağustos Cuma günü yayımlanan Devlete Ait Gazete’de ‘Askerlik Kanunu ile Bir Takım Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) Değişim Yapılmasına Dair Kanun’ başlığı altında bulunan bedelli askerlik düzenlemesi, bir takım şartların netlik kazanmasına olasılık tanıdı. Bedelli askerlik dilekçe kılavuzu da asal.msb.gov.tr adresinden yayınlandı.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK?

Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) Değişim Yapılmasına Dair Kanun dahilinde bedelli askerlik hakkında çoğu ayrıntı resmiyete kavuşmuş oldu. Kanuna tarafından, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun askerlik yapmayıp, 1 Ocak 1994’ten önce doğan bedelli askerlikten muamele etmek isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.

21 GÜN ASKERLİK YAPILACAK

Bedelliden faydalanan vatandaşların askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası ya da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna kadar ödeme tarihindeki karşılığı dek konvertibl tanıdık olmayan ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün esas askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.

KILAVUZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

SAĞLIK NEDENIYLE MUAF TUTULANLAR DA FAYDALANABİLECEK

Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar ile yaş şartı aranmaksızın ve esas askerlik eğitimine emrindeki olmaksızın, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık nedeniyle haklarında verilen askerliğe kullanışlı olmadıklarına dair kararlardan nedeniyle askerlikten muaf tutulanlar da bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.

BEDELLİDEN FAYDALANANLAR ÜCRETSIZ İZİNLİ SAYILACAK

Bedelli askerlik hakkından yararlananlar, temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları meslek yeri, kurum ve kuruluşlar göre aylıksız ya da ücretsiz izinli olacak.

Tahsil edilen tutarlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Bu tutarları Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na uymak üzere, Define ve Maliye Bakanlığı bütçesine tahsis eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

Bu düzenlemeden yararlanan yükümlüler hakkında gizli, denetleme kaçağı ve bakayadan nedeniyle idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş yönetimle ilgili para cezaları tahsil edilmeyecek.

EĞİTİMDE NELER YER ALACAK?

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un verdiği bilgiye takriben, bedelliden yararlanacakların 21 jurnal esas askerlik eğitimi tabanca söküp takma, atış, yürüyüş, yat-kalk eğitimiyle birlikte sporun yanı sıra yakın muharebe ve yangın söndürme eğitimini de kapsayacak. Temel askerlik eğitiminin verileceği birliklere ilişkin tasarlama çalışması da TSK kadar yürütülüyor. Muş, “Başvuru sayısı etkin olacak. Sayının yüksek olması halinde bedelliden yararlanacaklar bu eğitime celp dönemlerine tarafından alınabilir, ayrıca bunun için öbür birlikler de görevlendirilebilir. Bunun çalışması yapılıyor. Geçmiş dönemlerde uygulamadan yararlanacakların yaklaşık yüzde 30’u başvurmuş, bu dönem de bu oranda kullanım olursa, 400 bin civarında bir kullanım bekleniyor” bilgisini verdi.

ZİRAAT VE HALKBANK

Uygulamadan yararlanacaklar bedelli askerlik ücreti olan 15 bin TL’yi Ziraat Bankası ve Halkbank’a yatıracak. Yurtdışında yaşayıp uygulamadan yararlanacakların temel askerlik eğitimi ise internet üzerinden gerçekleştirilecek. Bu uzak eğitimde ‘devlet şuuru, vatan sevgisi, tarih, vatandaşlık eğitimi ve TSK’yı tanıma’ içerikleri yer alacak. Uzak verilecek bu eğitimde sınav koşulu ise yer almayacak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER