Başkan Yavaş'tan Çanakkale ve Galiçya Şehitlerine Vefa Örneği
- Siyaset

Başkan Yavaş’tan Çanakkale ve Galiçya Şehitlerine Vefa Örneği

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine ast Umurbey beldesinin Belediye Başkanı Sami Yavaş, Çanakkale ve Galiçya şehitlerinin ruhları için Kuran-Kerim okuttu.

İlahiyat Fakültesi Tacettin Aslan Camii’nde yatsı namazına müteakip düzenlenen Kuran-ı Kerim Tilavetine fazla sayıda yurttaş katıldı.

Birinci Dünya Savaşında şehit düşen 253 bin Türk askeri ile Galiçya cephesinde şehadete ulaşan 17 bin Türk askerinin ruhları için Kuran-ı Kerim okunurken, şehitler için dualar edildi. Kuran-ı Kerim Tilavetinin ardındaki vatandaşlara pilav ikramı yapıldı.

Etkinliğe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, “Şanlı milletimizin tarihi, dünyada eşi benzersiz kahramanlık hikayeleriyle doludur. Çanakkale’de vatan topraklarımızı yedi düvele savunurken şehadet şerbeti içen 253 bin şehidimiz büyük bir kahramanlık destanı yazmıştır. Hem Çanakkale’de savaşıp, müttefik kuvvetlerimize desteklemek için Ruslara karşısında Galiçya cephesinde savaşırken şehit düşen 17 bin askerimiz Türkün kahramanlığını dünyaya göstermiştir. Bu akşam onları bir kere daha kutlamak, aziz ruhlarına birer Fatiha göndermek için Kuran-ı Kerim Tilaveti düzenledik. Vatandaşlarımızın bu manalı geceye gösterdikleri yoğun ilgi bizi keza mutlu etti. bu arada keza Çanakkale hem de Galiçya şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet, ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı. – ÇANAKKALE