SON DAKİKA

Haber Rizem

Başkan Erdoğan’dan Kırgızistan’a Yerli Para Çağrısı: Bereketli Sonuçlar Doğuracağına Eminim

Başkan Erdoğan’dan Kırgızistan’a Yerli Para Çağrısı: Bereketli Sonuçlar Doğuracağına Eminim
Bu haber 31 Ağustos 2018 - 1:36 'de eklendi ve 96 views kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın gerçekleştireceği Kırgızistan ziyareti öncesinde, ülkedeki Erkin Too gazetesi için Türk-Kırgız ilişkilerine dair, “Soy Yurdu Kırgızistan’la Çok Yönü Olan Bağlarımızı Güçlendiriyoruz” başlıklı bir değer biçme kaleme aldı.

“SON DERECE VERIMLI GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİK”

Gazetenin ayrıca manşetinde hem de iç sayfasında geniş şekilde bulunan makalesinde Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un birincil yurt dışı ziyaretlerinden birini nisan ayında Türkiye’ye yaptığını hatırlattı. Erdoğan, söz konusu ziyarette geniş bir heyetle dış politikadan ekonomiye ayrıntılı ve son derece bereketli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek, bu ziyaretten kısa bir zaman sonradan kendisinin de Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi, Türkiye-Kırgızistan Meslek Forumu ve 6. Türk Konseyi Zirvesi gibi büyük ağırlık atfettikleri programlara bulunma üzere Kırgızistan’da bulunacak olmasının heyecanını duyduğunu kaydetti.

“BİZİ AYRILMAZ DOSTLAR KILMAYA DEVAM EDECEKTİR”

Makalesinde, “Bozkır bilgelerinin diyarı Kırgızistan’la ortak kültürümüzün harcıyla ördüğümüz bağlarımız, geçmişte olduğu gibi gelecekte de bizi ayrılmaz dostlar kılmaya devam edecektir.” ifadesini kullanan Erdoğan, Türkiye’nin gönlünde Kırgızistan’ın ayrı bir yeri olduğunu vurguladı. Başkan Erdoğan, Kırgızistan’ın bağımsızlığını birincil Türkiye’nin tanıdığını ve iki ülkenin siyasi, hesaplı ve askeri olmak üzere böylece çok alanda sağlam ve uzun soluklu iş birlikleri kurduğunu belirtti. Sağlam temeller üzerine kurulu bu ittifakın İslam İşbirliği Teşkilatı, Idareli İşbirliği Teşkilatı ve Türk Keneşi gibi gittikçe kuvvetli ve etkin örgütler bünyesinde de devam ettiğine muhabere eden Erdoğan, Türk Konseyi Zirvesi’nin 6’ncısını Kırgızistan’ın ev sahipliğinde Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’la gerçekleştirmelerinin dünyaya verdikleri güçlü bir mesaj olacağını vurguladı.

“TÜRK DÜNYASI POTANSİYELİNİN HAKKINI VERMELİ”

Başkan Erdoğan, küresel hesaplı önem merkezinin ciddi bir mil kayması yaşadığına muhabere ederek, 70 milyonluk nüfusu, geniş yatırım olanakları ve yetişmiş insan kaynağının yanı sıra yıllık 350 milyar dolarlık Gayri Safi Yurtiçi Hasılası ile Orta Asya’nın önemi gitgide çoğalan bir coğrafya olduğuna dikkat çekti. Makalesinde, Türk dünyasının potansiyelinin, gücünün ve bağlarının hakkını veren bir hesaplı performans sergilemesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“KARARLILIĞIMIZI GÖSTERMELİYİZ”

“Uluslararası ticaretin dolar boyunduruğundan kurtarılması için stratejik adımlar planladığımız şu dönemde, etkili iş birlikleriyle kararlılığımızı göstermeliyiz. Bir Takım ülkelerle halihazırda uygulamaya koyduğumuz uluslararası ticareti, yerli para birimleriyle yapma hususunun Kırgızistan ve Türkiye açısından da verimli sonuçlar doğuracağına eminim. Kırgızistan ile imzaladığımız ticaret ve yatırımı kolaylaştıran karşılıklı anlaşmaların daha yüksek hacimli idareli çıktılar ortaya koyması ve ülkelerimizi güçlendirmesi gerekiyor. Nitekim Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nde ele alacağımız konular neticesinde yürürlüğe koyacağımız yeni anlaşmaların, bu amaca hizmet edeceğine inancım tam.”

“İLİŞKİLERİMİZİ SADECE EKONOMİ ÜSTÜNE TESİS ETMİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi bağlara dayanan iki ülke ilişkilerinin yalnizca siyasi ve hesaplı kazanımlar üstüne tesis edilmediğinin altını çizerek, Türkiye’nin cet yurduna verdiği değeri, çok yönü olan ve her biri öbür manâlı alanda kurdukları ortaklıklarda görmenin mümkün olduğunu belirtti. Bu ziyareti sırasında Kırgızistan’ın konut sahipliği oluşturacağı 3. Dünya Göçebe Oyunları’nın başlangıç törenine katılacağına değinen Erdoğan, ana sponsorluklarından birini de Türk Hava Yolları’nın üstlendiğini, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Anadolu Ajansı (AA) ve TRT gibi kurumların da paydaş olarak yer almasının iki taraflı medeniyete ve kültüre birlikte sahip çıktıklarının göstergesi olduğunu bildirdi. Erdoğan, halihazırda takriben bin 700 Kırgız öğrenciyi Türkiye’de ağırladıklarını, bunun dışında bugüne kadar 4 bin 375 Kırgız gencine Türkiye bursları dahilinde eğitim verdiklerini de aktardı. Başkan Erdoğan, Maarif Vakfı’nın, Kırgızistan’da yapılanması için sürdürdükleri temasların meyvelerini yakında alacaklarını da belirtti.

“FETÖ BÜTÜN DÜNYA İÇİN BİR TEHDIT”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, makalesinde, 15 Temmuz hain darbe girişiminin arkasındaki Fetullahçı Terör Örgütü’nün sadece Türkiye yok, tüm dünya için bir korkutma olduğunu vurguladı. FETÖ’nün, DEAŞ veya PKK/YPG gibi küresel bir tehdit olduğunu bildiren Erdoğan, “Küresel terör tehdidi aleyhinde halklarımızın güvenliğini temin etmek için el ele vererek uğraş etmek zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu. Makalesinde, Türkiye’nin daha dinç ve etkin yönetim anlayışıyla 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşmasında kayda değer katkı sağlayacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtiğini anlatan Erdoğan, bu dönüm noktasıyla dış politikada da küresel sistemin zincirlerini kıracak yeni açılma stratejileri yürütmeye başladıklarını ifade etti. Erdoğan, eşitsizliğin ve adaletsizliğin hüküm sürdüğü küresel sistemin, insani değerleri göz ardı eden ve artık sabır sınırlarını aşan sorunlarına karşısında Türkiye’nin gerçek dost ve müttefikleriyle el ele verip çözümler üreteceğini bildirdi.

“MESLEK İNSANLARINA ÜLKEMİZİN KAPILARINI AÇIYORUZ”

Ayrıca terörün Türkiye sınırlarından sızmasının önüne geçmek için mücadele verdiklerini hem de müttefiklerine askeri deneyim aktarımında bulunduklarını belirten Erdoğan, makalesine şöyle devam etti:”öte yandan hem yurt dışındaki yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz hem de Türkiye’deki avantajlı yatırım ortamından istifade etmek isteyen iş insanlarına ülkemizin kapılarını açıyoruz. Meslek birliği yaptığımız her ülkeyle münasebetlerimizi karşılıklı kazan-kazan ilkesine dayandırmak başlıca hedefimiz. Bu bağlamda Kırgızistan’la da azami karşılıklı fayda yaratmak üzere geniş bir alanda değerlendirebileceğimiz o kadar fazla fırsat var. Enerjiden savunmaya, gayrimenkulden ulaşıma, sağlıktan eğitime iki taraflı ticaret ve yatırımlarımızı artıracak aksiyonları hızla almamız gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un yakın geçmişteki ziyaretinde gerek ikili gerekse heyetler arası görüşmelerde vardığımız mutabakatları, önümüzdeki günlerde müşterek iş birliği anlaşmalarıyla bedensel adımlara dönüştüreceğiz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER