Başkan Erdoğan TESK Genel Kurulu'nda
- Gündem

Başkan Erdoğan TESK Genel Kurulu’nda

Başkan Erdoğan’ın TESK Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmadan satır başları şu şekilde:

ESNAF AHİ’DİR

“Türkiye zorlu bir dönemden geçiyor; ekonomik tetikçilik saldırısı altındayız. Toplumun birliğe ihtiyacı olduğu her dönemde esnaf ve sanatkarlarımız devreye girmiştir.

Bizim geleneğimizde esnaf Ahi’dir. Kelime kökeni kardeşlik ve cömertlikten gelir. Tarihimizde Ahi demek kardeşliği esas alan kişi demektir.

HER TÜRLÜ SALDIRIYA MARUZ KALDIK

Türkiye’nin kritik bir dönemden geçtiği şu dönemde sizlere önemli görevler düşüyor. Son 5 yıldır yaşadığımız hadiselerin en yakın şahitleri sizlersiniz. Sokakları karıştırmaktan darbe teşebbüsüne, ekonomik tetikçiliğe kadar her türlü saldırıya maruz kaldık. Bunca hadiseye rağmen siyasi istikrararımız, sosyal bütünlüğümüz, ekonomimiz zarar görmedi. ülkemizin adı birileri tarafından sürekli olumsuzluklarla anılmaya çalışılıyor.

TÜRKİYE HER ZAMAN TERCİHİNİ DEMOKRASİDEN YANA KULLANDI

Türkiye, geçmişte yaşadığı kimi darbelere rağmen her seferinde tercihini demokrasiden yana kullanmış bir ülkedir. En ileri standartlarda demokratik bir ülke olduğumuzu tavizsiz bir şekilde uyguladığımız serbest seçimlerde gösterdik. Son olarak 24 Haziran’da milletimiz hür iradesiyle seçim yapmıştır. Her kim bu seçimlerin üzerinde en küçük bir gölge olduğunu söylerse hem demokrasiye hem de Türkiye’ye ayıp ediyor demektir.

TERCİHİMİZİ SERBEST PİYASA EKONOMİSİNDEN YANA KULLANDIK

Cumhuriyetimizi kurduğumuzda dönemin şartları ve eğilimleri gereği önce devletçi ekonomiyi tercih ettik. Çok partili siyasi hayata adım atmamızın ardından karma ekonomiye geçtik. Özal ile birlikte de ülke olarak tercihimizi serbest piyasa ekonomisinden kullandık. AK Parti döneminde ülkemizi dünyaya açarak serbest piyasa ekonomisini güçlendirdik. Bu sayede ülkemizi büyütmek için ihtiyacımız olan yatırımları Türkiye’ye çekmeyi başardık. Ülkemizi 3.5 kat büyütürken satın alma paritesine göre dünyanın 13., milli gelire göre de 17. ekonomi haline getirdik. Türkiye’nin bugün de tercihi serbest ekonomiden yanadır. Serbest piyasa dışına çıkmadan problemleri çözme mücadelesini veriyoruz.

ÜLKEMİZE YÖNELİK SALDIRILAR SERBEST PİYASAYLA İLGİLİ DEĞİL

Son dönemde karşılaştığımız hadiselere baktığımızda ülkemize yönelik gizli açık saldırıların ne demokrasideki eksiklerle ne de serbest piyasa ile ilgili olmadığını görüyoruz. Finans ve üretim alanındaki yatırımlarda dolaşımdaki paralar belirli merkezlerde toplanmaya başladı. Yatırımlardaki daralmayı bu eğilimden dolayı anlayışla karşılayabiliriz.

Döviz kurundaki dalgalanma başta olmak üzere tüm hadiseleri serbest piyasa kuralları içinde çözme gayretindeyiz.

AYRINTILAR GELİYOR…