SON DAKİKA

Haber Rizem

Bakan Bak, Kaçkar Dağları nı Havadan İnceledi

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi, aynı zamanda helikopterli kayak olarak bilinen heliski sporunun Türkiye deki merkezi Kaçkar Dağları nı helikopterle havadan inceledi.

Bakan Bak, Kaçkar Dağları nı Havadan İnceledi
Bu haber 25 Şubat 2018 - 22:38 'de eklendi ve 898 views kez görüntülendi.

Bakan Bak, beraberinde Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Çamlıhemşin  Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu ve heliski sporunu Türkiye’de başlatan İsviçreli  kayakçı Therry Gasser ile Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası’ndan  helikopterle havalanarak incelemelerde bulundu.

Yaklaşık 1,5 saat zirvelerde inceleme yapan Bak, zaman zaman  helikopterle yaylalara inerek kar kalitesi ve teleferik yapılabilecek alanlar  hakkında Gasser’den bilgi aldı.

Bak, incelemelerinin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaçkar  Dağları’nda yaklaşık 13 yıldır sürdürülen heliski sporunun bölge için çok önemli  bir tanıtım aracı olduğunu söyledi.

Kaçkar Dağları’nın muhteşem özelliklere sahip olduğunu belirten Bak,  “Vadileri ve zirveleri beş altı noktaya inerek gördük. Uzmanlar bu işin yorumunu  yapıyor. Gerekli çalışmaları yürütüyor. Kaçkarlar için kayak projesi çalışmamız  var. Projenin uygulanabilirliği ile alakalı uzmanlarla yerinde bazı incelemelerde  bulunduk.” dedi.

Bakan Bak, incelemeler sırasında çok büyük keyif aldığını  vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnanılmaz bir potansiyel. İnanılmaz bir doğa var yukarıda.  Kaçkarların zirvesinde göller, yaylalar inanılmaz bir tablo. Heliski sporu için  gelenlerden karın kalitesi ile ilgili yorumlarını aldık. Rize’de planladığımız  doğa ve kayak ve kış turizmi eksenindeki değerlendirmeleri yerinde görmüş olduk.  Bu işin içerisinde yılarca görev yapan kişilerden bilgi aldık. Therry Gasser,   2004 yılından bu yana buraya gelerek heliski sporu ile ilgileniyor.  Tecrübelerini, gözlemlerini bize aktardı. Çok verimli bir gezi oldu. ‘Tekrar  gitmek ister misin’ deseler hemen gitmek isterim, kayak bile yapmak isterim.”

“Bir yol haritası çizeceğiz”

Bir projenin yapılabilmesi için çeşitli kriterler olduğuna dikkati  çeken Osman Aşkın Bak, şöyle devam etti:

“Rüzgar, yağmur, zirve ile alakalı konum ve eğim hakkında uzmanların  değerlendirmesi çok önemli. Kayağa yeni başlayanlar için bazı değerlendirmeler,  yükseklik başta olmak üzere pek çok konu var. Uzmanların görüşleri önemli. Bir  yıldır Rize valimiz, parkurlar üzerinde değerlendirme yaparak uzmanlarla  görüşüyor. Biz de bazı toplantılarda yer aldık. Ankara’da toplantı yaptık. Bu  konuyu bütün detayları ile inceledikten sonra Sayın Cumhurbaşkanımıza arz  edeceğiz. Bir yol haritası çizeceğiz. Uzmanların 13 yılda ortaya koydukları  değerlendirmeler var. Biz de buna göre değerlendirme yapacağız.”

Bakan Bak, yatırımlar yapılırken etki değeri ve risk analizinin ortaya  konulduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Kayak merkezi yatırımının ekonomik ömrünün ve fizibilitesinin müşteri  potansiyeli ortada. Bir yatırım yapıyorsunuz. Yatırıma 100 lira harcıyorsunuz ama  istediğiniz verimi elde edemiyorsunuz. Ülkenin kaynaklarını israf etmiş  oluyorsunuz. Dolayısıyla iyi bir planlama önemlidir. Bir işin planlaması yüzde  50’sidir. Birkaç kez daha yerinde uzmanlarla değerlendirme olacak.” diye konuştu.

Rize’nin turizm ekseni etrafında gelişmesi için havalimanı da  yapıldığını dile getiren Bak, “Kayak merkezi yapılması, Ayder’in dönüşümü önemli.  Havalimanı dolgusu devam ediyor. Turizm ekseninde yatırımlar olacak.” şeklinde  konuştu.

  

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER