Bakan Aristokrat: 'O Zihniyeti Yerle Bir Etmezsek Namertiz'
- Siyaset

Bakan Aristokrat: ‘O Zihniyeti Yerle Bir Etmezsek Namertiz’

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Nasıl buradaki çocuklara sahip çıkıyorsak, o çocuklara da sahip çıkmak bizim görevimizdir. 12, 13, 14 yaşındaki çocukları Murat Karayılan’a, Cemil Bayık’a sunan o zihniyeti yerle bir etmezsek biz namertiz” dedi.

Antalya’da programlarına devamlı Bakan Aristokrat, meslek adamı Tolga Cömertoğlu kadar Kepez ilçesinde yaptırılan Şehit Bebek Bedirhan Karakaya Anaokulunun açılış törenine katıldı.

Burada konuşan Bakan Asilzade, halk olarak şehitleri ayrıca sevdiklerini ayrıca de onlara bambaşka bir sorumluluk duyduklarını söyledi.

Şehitlerin isimlerini her daim yad etmek istediklerini kaydeden Asilzade, “Çok açılışlara katıldık. Ama hayatımda öncelikle 11 aylık bebeğin isminin verildiği bir eserin açılışındayım, isminin başında da şehit yazıyor. Tesadüfen falan değil tasarlanmış, ayarlanmış, onlar geçerken patlatılmış alçakça bir tuzakla şehit edilmiş bebek ve annesi. Bunu hiçbir dille, hiçbir belagatla, hiç bir edebiyatla anlatamazsınız. Kalana üs bölgesine çok gittim, olaydan sonra da gittim. Orada duranlar yalnızca bir ödev yapmıyorlar, bu toprağın namusunu koruyorlar. Ay yıldızlı bayrağımızı, bizim birliğimize muhabbetinize müşterek sevgimize birbirimize baktığımız o aşka gerçekte kurşun savunuyorlar. Onları alıkoymak, onların bu ihanetine dur çağırmak için kimisi, Kalana’da kimisi Tendürek’te, kimisi Pülümür Vadisi’nde, 3 bin metre tepede, 2 metrelik karın üstünde biz buralarda dar yaşayalım diye bu ülkenin dağına taşına kem gözle bakmasın diye bir büyük çaba ortaya koyuyorlar. Hepsine minnettarız” diye konuştu.

“Cinayete ortaktırlar”

Bedirhan bebeğin ve annesinin ne asker, ne polis, ne jandarma ne de bir işlem içinde olduğunu açıklayan Soylu, “11 aylık ufak bir bebekti. Anaokuluna gidecek yaşa bile gelmiş değildi. Annesi Nurcan hanım da elinde silah olmayan, kimseye zararı olmayan gencecik bir anneydi. Bu katliamın faillerine, bunu yapan PKK’ya sessiz kalanlar, duymazdan gelenler, millete unutturmaya çalışanlar benim karşımda PKK’nın borazanlığını yaparken aslan kesilen, sesi gür meydana çıkan ama bu cinayete sus pus olanlar, ilgilenmiyormuş gibi yapanlar, onları Avrupa’da koruyup kollamaya çalışanlar, Kandil’den direktifler almadan ağzını açamayanlar, bunların tümü bu aşağılık cinayete ortaktır. Ben de insanım, iki yüzlülüğe tahammül edemiyorum” dedi.

“Kadına şiddet yürüyüşleri”

25 Kasım’da PKK’nın siyasi kolunun, kadınların güçlü olarak karşısında karşıya kalmasına karşın Türkiye’nin birçok vilayetinde yürüyüş yapacağını dikkat çekici eden Bakan Aristokrat, “Anlamakta zorlanıyorum. Peki Batman Kozluk’ta anasına babasına doyamamış Aybüke öğretmenimizin katledilmesini nereye koyacaklar. Seçimin hemen akabinde 26 Haziran’da Ağrı’nın bir köyünde katledilen ve 10 evladını yalnız bıraktırdıkları o hoş insanların, o hatıralarını nereye koyacaklar. Bunlara destek olanlar, zor verenler, bunları şımartanlar bilesiniz ki umulan olacaksınız. Bakın ay yıldızlı bayrağımızı orada şükürler olsun. Biz nasıl bir halk müziği olduğumuzu biliyoruz. Televizyonundan Bedirhan bebeği, Nurcan anneyi görüp, ‘ben bunlara ne yapabilirim?’ diyen asil insanların evlatlarıyız. Biz büyük bir milletimiz ve asil bir milletiz. Bedirhan’ın laneti, bu milletin ahı, devletin jandarması, polisi, hakimi, savcısı bunların yakasını bırakmayacaktır” diye konuştu.

“Teröristi 3 bin 500 metreden bile alacak güce sahibiz”

“Türkiye eski Türkiye yok” diyen Aristokrat, “Bir Zamanlar PKK bir eylem yaptı mı bulunmaz denip geçilirdi. Bulunduğuna pek de şahit olmazdık. Lakin bundan böyle işler değişti, birimlerimiz kesintisiz işlem halindeler. Bunların ensesindeyiz, dökülen her damla kanın hesabını soruyoruz, sormaya da devam edeceğiz. 3 bin 500 metrede bile olsa teröristi bulup alan bir güce sahibiz. PKK’nın borazanları siyaset sahnesinde basında ne değin yaygara koparırlarsa koparsınlar ağa babalarının akıbetleri değişmeyecektir. Onlarda teröristlerin yanına durduğu sürece bu akıbetten nasiplerini alacaklardır” dedi.

“O zihniyeti yerle bir etmezsek namertiz”

Emniyet ve hak birimlerinin görevlerini yerine getirmesinin yanına bireylerin de yapması gerekenlerin olduğuna şive yapan Asilzade, “Birincisi katiyen unutmayacağız. Yaşananları unutmayacağız. Onlar için yapılanları, karşımızdaki insanları asla unutmayacağız. Bizim gerçeğimiz şehitlerimizdir, gazilerimizdir. İkincisi eğiteceğiz. Sadece kendi çocuklarımız için yok Doğu ve Güney Doğu’daki imkansızlıklar içinde çaba eden çocuklarımız için de bir şeyler yapacağız. Kampanyalar yapacağız. Oradaki her eğitim faaliyetinin içinde olacağız. Allah’ımıza ve milletimize sözümüzdür, oradaki 10, 11, 12, 13 yaşındaki çocukların, kız çocukların dağa çıkmasını eğer engelleyemezsek, Allah bize aldığımız her nefesi haram etsin. Büyük bir çaba içindeyiz. O çocuklar, o kızlar mühendis, doktor hoca olacak, ülkenin her tarafında, bu milletin birliği içinde, bu millete hizmet edecekler. O çocuklar, bu çocuklar diye bir şey değil. Onları kendi yanına çekmek isteyen, çıkar sağlamak isteyen, kandırıp terörist yerine getirmek isteyenlere karşı en büyük silahımız, kalkanımız eğitimdir. Istisnasız her çocuğumuzu böyle okulla buluşturmak bizim sorumluluğumuzdur. Doğuda hizmet var, çaba var, mücadele var. Derdimiz açık ve net. Nasıl buradaki çocuklara sahip çıkıyorsak, o çocuklara da sahip çıkmak bizim görevimizdir. 12, 13, 14 yaşındaki çocukları Murat Karayılan, Cemil Bayık’a sunan o zihniyeti yerle bir etmezsek biz namertiz. Hiç ayırt etmedik. Üçüncü sorumluluğumuz da hayır yapmaktır. Burada değil her noktada elini taşın altına koydu. Yapmasaydı ne yapacaktı en fazla ne dek gezebiliriz. Bunların hepsi gelip geçicidir. Bizim için esas öteki dünyadır. Burası bir sınav. Kalıcı olan böyle eserlerdir. Lakin vatandaşın yapması oraya koyduğu duygudaşlık çok farklıdır” diye konuştu.

Meslek adamı Tolga Cömertoğlu, konuşmasında duygusal anlar yaşadı, gözleri doldu.

“Çocuklarla ilgilendi”

Konuşmaların ardındaki Bakan Soylu ve protokol üyeleri okulun başlangıç kurdelesini kesti. Bakan Asilzade, çocuklarla kısa süreli sohbet etti ve dağıtılmış hediyeler verdi.

Törene, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, astsubay Serkan Karakaya katıldı.

31 Temmuz tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde PKK’lı teröristlerin yola tuzakladığı patlayıcının sivil aracın geçişi sırasında infilak etmesi sonucu Nurcan Karakaya ve 11 aylık Bedirhan Mustafa Karakaya şehit olmuştu. – ANTALYA