Bakan Albayrak Yıl Sonu Enflasyon Hedefini Açıkladı
- Ekonomi

Bakan Albayrak Yıl Sonu Enflasyon Hedefini Açıkladı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Define ve Maliye Bakanlığı’nın 2019 yılı bütçesinin görüşmeleri yapılıyor. Bütçe sunumunu yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak 2018 sene sonu enflasyon hedefini açıkladı. Bakan Albayrak, “2018 sene sonu enflasyon yüzde 20,8 hedeflenmektedir” dedi.

Bakan Albayrak’ın açıklamaları şöyle:

“CARİ AÇIĞIN 2,6 SEVİYESİNE GERİLEMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR”

Kurlarda oynaklığa ilişkin alınan tedbirlerin pozitif etkisi mali piyasalarda görülmeye başlandı. Öncü göstergeler 2018’in ikinci yarısında idareli yavaşlama ve tekrar dengelenmeye işaret ediyor. Yeni idareli program ekonomik aktivitenin 2019 ve 2020’de potansiyel seviyenin aşağıda olacağını gösteriyor. Cari açığın Yeni Ekonomi Programı dönemi sonunda yüzde 2,6 seviyesine gerilemesi öngörülüyor.

“ZORAKI OLMADIKÇA YENİ İSTİSNA VE MUAFIYET GETİRMEYECEĞİZ”

Enflasyona en büyük desteği sıkı maliye politikası verecek. Finansal disiplin temel çıpamız olacak. Sıkı parasal politika enflasyona aleyhinde mücadeleye en büyük katkıyı yapacak. Vergi sistemimiz daha basit etkin geniş tabanlı ve adil bir yapıya kavuşturmak için ödenti mevzuatımızın sadeleştirilmesi yönelik çalışmalarımız devam edecek. Etkinliği olmayan istisna, dokunulmazlik ve indirimleri aşamalı olarak kaldıracak mecbur olmadıkça yeni istisna ve dokunulmazlik getirmeyeceğiz.

“300 MİLYON TL TASARRUF ETTİK”

E tebligat sistemi ile takriben 30 milyon adet beyanname belgesini elektronik ortamda beyanname ettik ve takriben 300 milyon TL tasarruf sağladık. Hayata geçireceğimiz yeni bir eylem planı çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Yeni bir aidat bilgi inceleme merkezi kuruyoruz. Mükelleflerin armoni düzeyinin artırılması, ahenksiz mükelleflerin uyumlu mükellefler aleyhine yapacağı haksız rekabetin önlenmesi belirtilmiş ekonominin özendirme edilmesi nedeniyle yeni bir ücret bilgi ve risk analiz merkezi kuruyoruz.

KDV İADESİNE YENİ SİSTEM

Belirli şartları sağlayan mükelleflerimizin yeminli mali müşavirlerce hazır KDV iadesi tasdik raporuyla talep ettikleri KDV iade tutarlarının yüzde 50’sinin yapılacak ilk kontrollere kadar 10 çalışma günü içerisinde teminat alınmaksızın iade edilmesini, kalan tutarın sonradan yapılacak kontroller çerçevesinde iade edilmesini öngören fazla daha hızlı ödemeyi öncelikleyecek yeni bir sistem oluşturacağız.

“DIŞ BORÇ STOĞU 13,8 MİLYAR DOLAR OLARAK GERÇEKLEŞTİ”

Çiftçilere düşük faizli kredi kullandırımı sebebiyle oluşan gelir kayıplarının karşılanması için 2019 yılı bütçesinde 3,4 milyar ödenek öngörülmektedir. Esnaf ve çiftçiye verilen düşük faizli kredi bakiyesi 50 milyar TL oldu. Uygulamadan 858 bin imalatçı faydalanmakta. Define garantili kredilerden üstlenim oranını tarihi seviyelere düşürdük. Define garantili dış borç stoku 2018 yılı Eylül ayı sonu itibariyle 13,8 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Define finansman programı çerçevesinde milletlerarası anapara piyasalarından 7,7 milyar dolar tutarında dış finansman sağladık. Dolar ve euro cinsinden senet ihraçlarına ihraç tutarının 3 katından artı istek gelmesi geçtiğimiz süreçte aldığımız idareli tedbirlerin milletlerarası yatırımcılar nezdinde enerjik bir karşılık bulduğunu göstermiştir.