SON DAKİKA

Haber Rizem

Arslantepe Höyüğü için maksat UNESCO’da kalıcı liste

Arslantepe Höyüğü için maksat UNESCO’da kalıcı liste
Bu haber 07 Ağustos 2018 - 11:47 'de eklendi ve 245 views kez görüntülendi.

Fırat Nehri’nin batı kıyısında, Malatya’ya 7 kilometre mesafedeki Arslantepe, yüksek tarım potansiyeli, sulak alanları ve nehrin taşkınlarından korunan yapısı tamamen binlerce sene insanoğluna kucak açmış tarihi mekanlar arasında bulunuyor.

MEDENİYETLERE KONUT SAHİPLİĞİ YAPTI

Geç Kalkolitik dönemden Demir Çağı’na dek geçen tarihsel sürecin buluntularına rastlanan Arslantepe, Hititler’den Roma ve Bizans’a değin böylece fazla medeniyetin izlerini de bünyesinde barındırıyor.

EN ESKİ ŞEHIR HALKI DEVLETLERİNDEN

Kazı çalışmalarıyla Geç Hitit dönemine ait, girişinde aslan ve devrilmiş kral heykellerinin bulunduğu höyük, yağmur drenaj hattı gibi altyapısı yer alan kerpiçten sarayı ve 2 bini aşkın mühürle Anadolu’nun en eski şehir halki devletlerinden birinin yapılarını ortaya koyuyor.

Arslantepe Höyüğü için hedef UNESCO'da kalıcı liste

DUVARLARDAKİ SİYASİ ŞIDDET

Duvarlarında siyasi gücün tasvir edildiği renkli figürler ve tamamlanmış rölyef levhalarla erken devlet sisteminin izlerini de barındıran Arslantepe’de, Mezopotamya ile benzerlik belirten fazla sayıda çanak ve çömlek de kazılardan çıkan eserler aralarında yer alıyor.

Arslantepe Höyüğü için hedef UNESCO'da kalıcı liste

GAYE UNESCO KALICI LİSTE

İtalya Roma La Sapienza Üniversitesi kadar 1961’den bu yandan kazı çalışması yapılan alanda, merkezi devlet sistemine geçişe şahitlik eden bulgular ortaya çıkarıldı.

Kerpiç saray kompleksi, gıda dağıtımında kullanılan mühürleme sistemi, dünyada bugüne dek bulunabilmiş en eski kılıçlar devlet sisteminin burada ortaya çıktığını gösteriyor.

Bu özellikleri dolayısıyla 2014’te UNESCO Dünya Servet Geçici Listesi’ne alınan Arslantepe Höyüğü’nün kalıcı listeye dahil edilmesi için araştırmalar yapılıyor.

Arslantepe Höyüğü için hedef UNESCO'da kalıcı liste

ŞUBATTA KULLANIM YAPILACAK

Höyüğün kalıcı listeye alınması için projeler hazırladıklarını anlatan İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Kilolu, “Arslantepe Höyüğü’ne Doğu Anadolu Projesi dahilinde takriben 1 milyon liralık bir bütçeyle karşılama merkezi yapacağız. Karşılama merkezinde ziyaretçilerimizi daha iyi ağırlayacağız. Buraya gelenler takriben 5 bin yıllık tarihin izlerini sürebilecek. Ziyaretçilerimiz burada sarayın yıkılmamış duvarlarında bezemeler var, onları görebilecekler. 2019’un şubat ayında devlete ait başvurumuzu yapacağız. Daimi listeye girmek tatmin edici olmuyor. Biz sonrasını da düşünerek projelerimizi hayata geçireceğiz.” diye konuştu.

Arslantepe Höyüğü için hedef UNESCO'da kalıcı liste

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER