Aralıksız Göç Veren Köyde Hayata Geçirilen 'Hobi Evleri Pojesi' ile Arazi Fiyatları 82 Kat Arttı
- Ekonomi

Aralıksız Göç Veren Köyde Hayata Geçirilen ‘Hobi Evleri Pojesi’ ile Arazi Fiyatları 82 Kat Arttı

Bursa’nın dağ ilçelerinden olan ve sürekli göç veren 19 bin 500 nüfuslu Orhaneli ilçesinin kırsal Göktepe Mahallesi’nde hayata geçirilen “Hobi Evleri Pojesi” ile bölgedeki arazi fiyatları 1 sene içinde değerine layık kattı.

Orhaneli Belediyesi ile Bursa Afiyet Çalışanları Derneğince (BUSAD) Uludağ eteklerindeki Göktepe Mahallesi’nde tarıma kullanışlı olmayan 364 dönüm alanda yapılan 200 hobi evi, burada arazisi bulunan yöre halkının yüzünü güldürdü. Bin rakımlı, dağ havasına sahip bir üstte bulunan kırsal mahalledeki tek katlı ve bahçeli hobi evlerinde afiyet çalışanları, yazın bahçede, kışın soba başında vakit geçirerek streslerini, yorgunluklarını atarken, bölge halkı da bu turizm hareketliliğinden üzerine düşen payı alıyor.

“KOLAYLIK İÇİNDE VAKIT GEÇİRİLEBİLECEK EVLER”

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, ilçeye tersine göç sağlayabilmek için incelemeler yaptıklarını, bu çerçevede BUSAD ile bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Göktepe’de tarıma kullanışlı olmayan arazilerin değerlendirilmesi ve ilçelerinde turizm hareketliliği başlatılması nedeniyle yaptıkları projenin birçok açıdan fayda sağladığını dile getiren Tatlıoğlu, şöyle devam etti:

“Bir Takım yer sahiplerinin bu arazilerin varlığından bile haberi yoktu. Burasının manzarasını gördüğümüzde ‘Buraya şehirde bunalanlar için ufak binalar yapsak, önlerinde yeşil alanı olsa’ dedik ve bu düşünceyi geliştirdik. Köylünün yerini kıymetlendirmek, değer biçmek için bir yol haritası çizmemiz lazımdı. Birincil etapta zemin etüdü, jeolojik etütler, planlama, programlama, parsellemesi için dönüm başı 2 bin 500 lira gibi bir harcama oluyordu. Vatandaşa ‘Dönüm başı 2 bin 500 lira bize yardım ederseniz burasını parselleyelim.’ dedik. Köylüyle beraberce böyle bir karara vardık. Herkesin onayını alarak, bir proje başlattık. Böylece yeşillikler içinde, şık, 2 oda 1 salonu olan, hayat standardı yüksek, dağın başında, şehrin tüm ağırlığını, psikolojisini, dertlerini burada atabileceğimiz, göklere fırlatabileceğimiz bir alanda, refah içinde vakit geçirilebilecek evler yaptık.”

“KÖYLÜ, ESKİSİNDEN 82 KAT DAHA VARLIKLI”

Tatlıoğlu, buradaki evlerde kalanların alışverişleriyle bölge ekonomisine destek olacaklarını vurgulayarak, “200 hobi evi yaptık. Istek üstüne 2. ve 3. etabı yapmak için uğraşıyoruz.” dedi.

Konutları yaparken bir ağaç bile kesmediklerine dikkati çeken Tatlıoğlu, “Konutların önündeki hobi bahçelerine ağaçlar dikildi. Marullar, maydanozlar ekilmiş, baharda domates ve biber ekecekler. Bahçeden, dalından bir şeyler koparıp çardağın aşağı çay demleyip burada bir kahvaltı gerçekleştirmek, her şeye değer.” ifadesini kullandı.

Bölgede arazisi olan vatandaşın yüzünü güldürdüklerini aktaran Tatlıoğlu, “Projeyi yapmadan önce burada arazinin dönümü bin lira bile etmiyordu. ‘Bin lira’ denilince derhal ‘Satalım’ deniyordu. acilen 750 metrekare arsa, 50 bin lira yapıyor. Yani köylünün arazisinin değeri, hesaplarımıza göre takriben 82 kat arttı. Köylüden topraklarını alıp da başka birini varlikli etmedik. Yeri olan köylü, eskisinden 82 kat daha zengin. Bu, son derece güzel.” diye konuştu.

“SOBA YAKIYORUZ, TOPRAKLA MEŞGUL OLUYORUZ”

BUSAD Başkanı Metin Altundal da dernek üyeleri olarak doğayla, bağla, bahçeyle buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı. Projeyle bölgeye katma değer sağlandığını anlatan Altundal, “Bu tarz projeler, şehirde yaşayan herkese gerekli. Büyük şehirlerin stresi, egzersiz ortamındaki yoğunluklar, yorgunluklar oysa böyle ortamlarda atılabilir. Soba yakıyoruz, toprakla meşgul oluyoruz. Biz, çocuklarımızın da toprakla haşır neşir olup topraktan meyve, sebzesi koparmasını istiyoruz.” dedi.