SON DAKİKA

Haber Rizem

Antartika’da rahat dağlar ve vadiler keşfedildi

Antartika’da rahat dağlar ve vadiler keşfedildi
Bu haber 02 Ağustos 2018 - 3:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Avrupa Uzay Ajansının (ESA) Polar GAP Projesi dahilinde çalışmalar yürüten milletlerarası araştırma ekibi, havadan yaptıkları yeraltı radar ölçümlerinde Antartika’nın batısında buz örtüsü aşağıda kuzey-güney yönlü sıradağların ayırdığı 3 büyük buzul vadisinin varlığını saptama etti.

KEŞFEDİLEN 3 BÜYÜK VADİ

“Foundation Yarığı” adı bahşedilen en büyük vadinin 35 kilometre genişliğinde ve 350 kilometre uzunluğunda, “Patuxent Yarığı” adı bahşedilen ikinci vadinin 15 kilometre genişliğinde ve 300 kilometre uzunluğunda, “Offset Rift Havzası” olarak adlandırılan üçüncü vadinin 30 kilometre genişliğinde ve 150 kilometre uzunluğunda olduğu belirtildi.

Antartika'da gizli dağlar ve vadiler keşfedildi

Bilim adamları, söz konusu vadilerin erime halinde kıtanın merkezindeki buzulların kıyıya kaydırarak, buz kaybını hızlandırabileceği uyarısında bulundu.

Antartika'da gizli dağlar ve vadiler keşfedildi

Yeraltı radar uydularının, Dünya’nın yörüngesindeki aks eğikliği nedeniyle Antartika’yı manzara alanına alamadığından, bugüne dek kıtanın buz örtüsünün altını ve temel kaya yapısını ayrıntılı şekilde inceleme olanağı olmamıştı. Polar GAP projesi, bu konudaki veri eksikliğini gidermeyi amaçlıyor.

Araştırmanın sonuçları “Geophysical Research Letters” dergisinde yayımlandı.

Antartika'da gizli dağlar ve vadiler keşfedildi

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER