Antalya ’nın çöpü 60 bin konutu aydınlatıyor

Antalya ’nın çöpü 60 bin konutu aydınlatıyor
Antalya ’nın çöpü 60 bin konutu aydınlatıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Takvim 800 bin ton çöpün bertaraf edildiği katı atık entegre tesisi ‘ ’Çöp Altındır ’ ’ sloganıyla Antalya ’ya kazandırıldı.

Nüfus artışı ile dürüst orantılı bir şekilde artacak olan evsel atık miktarı ile yüzde 100 kapasiteye ulaşacak şekilde tasarı ve montaj edilen tesis hemen yüzde 75 kapasite ile çalışıyor. Tesiste 20 megawatt (mgw) elektrik üretimi gerçekleşiyor.

ÇEVRECİ VE EKONOMIK TESİS

Şehrin her noktasına dokunan çalışmalarıyla dikkati çeken Büyükşehir, hem çevre ayrıca de insan sağlığını önemseyen önemli projeleri hayata geçiriyor. Başkan Menderes Türel ’in hassasiyetleriyle Antalya ’ya kazandırılan Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi keza çevreci yapısı hem de hesapli katkısı ile Büyükşehir ’in gurur abidesi.

Deneme aşamasında 12 megawatt (mgw) elektrik elde edilen tesis 2018 yılı ile birlikte 20 megawatt (mgw) elektrik üretim hacmini yakaladı. Bu Vesile Ile 60 bin konutun elektrik ihtiyacı çöpten karşılanıyor.

TAM OTOMASYONLU SİSTEM

Türkiye ’nin en çevreci projelerinden biri olan tesiste evsel katı atıklar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yönetmelikleri ve şartname hükümleri doğrultusunda bertaraf ediliyor. Yılda 800 ton katı atık uygun şekilde depolanıp, en yeni geri mutasyon ve tahrip teknolojisiyle sağlıklı bir şekilde bertaraf ediliyor.

Antalya ’nın çöpü 60 bin konutu aydınlatıyor

Tam otomasyonlu dev tesis alanında, Ayrıştırma ve Geri Mutasyon Tesisi, ileri mekanik, biyoloji ile ilgili ya da termal işlem ve teknolojilerini kullanan Geri Kazanım Tesisi, Enerji Imal Tesisleri, Ahenkli Depolama Tesisi, Tıbbi atıkların toplanması taşınması ve bertarafına karşın Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi, Atık Pil Geçici Depolama Alanı ve diğer üniteler bulunuyor.

METAN GAZI DOĞAYA BIRAKILMIYOR

Antalya, çağdaş şehirlerde olduğu gibi çöpünü dönüştürüyor, metan gazını atmosfere bırakmıyor, tersine bu gazdan elektrik elde ediyor. Barbar depolama sahalarındaki şehirsel atıklardan atmosfere salınan metan gazı karbondioksitten 23 kat daha fazla sera gazı potansiyeline sahip.

Antalya ’nın çöpü 60 bin konutu aydınlatıyor

Tesis sayesinde 1 sene içinde büyük ölçüde metan ve karbondioksit taşıyan 131 milyon metreküp biyogaz atmosfere salınmak yerine depolanıp elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Böylelikle 60 bin konutun elektrik ihtiyacı doğaya hiçbir zarar verilmeden çöpten karşılanıyor.

KABA DEPOLAMA SONA ERDİ

Kaba depolama sahalarından uyumlu depolama sahalarına geçiş ile çöp döküm sahalarında meydana gelen metan patlamalarına ve yangın gibi çevreyi, doğayı kirletici doğal afetlerin önüne geçiliyor.

Antalya ’nın çöpü 60 bin konutu aydınlatıyor

Ahenkli depolama sahalarında katı atıkların hacimsel olarak sıkıştırılması ve dağıtılmış yöntemler ile izole edilmesi ile de çevreye kötü koku yayılımı engelleniyor. Keza katı atık transferini sağlayan araçlardaki çöp ve ambar sahasındaki drenaj sistemi ile toplanan çöp suları tesiste depolanarak, arıtma alanlarında bertaraf ediliyor bu vesile ile yeraltı sularının çöp suyu ile kirlenmesi önlenmiş oluyor.

Antalya ’nın çöpü 60 bin konutu aydınlatıyor