SON DAKİKA

Haber Rizem

Ankara’da AB Zirvesi

Ankara’da AB Zirvesi
Bu haber 11 Aralık 2018 - 16:34 'de eklendi ve 115 views kez görüntülendi.

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Avrupa Birliği Türkiye Alıştırma Grubu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Fransa’da yaşanan “Sarı Yelekliler” eylemleriyle, Gezi olayları arasındaki benzerliğe dikkati çekerek, “2013 yılında Türkiye’de, Seyahat olaylarını ederek seçilmiş, meşru, sandıkta demokratik yollarla yıkamadıkları hükümeti, cadde eylemleriyle yıkmaya çalıştılar. Bugün Fransa’da Sarı Yelekliler’in başlattıkları eylemlerin, Avrupa ülkelerine yayılmaya başlamasından üzüntü duyduğumuzu tasvir etmek isterim” dedi.

Kahramankazan Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 21. Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye Egzersiz Grubu Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, AB Türkiye Alıştırma Grubu Başkanı Hicham Imane ve AB üyesi ülkelerin temsilcileri ile Türkiye’nin ayrı illerinden gelen belediye başkanları, akademisyenler ve STK temsilcileri katıldı. “Türkiye-AB ilişkileri, son gelişmeler ve lokal yönetimlerin etkisi” ile “Avrupa’da Mülteci Krizi ve Düzen” konuları masaya görüşüldüğü toplantının ilk oturumuna, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, AB Türkiye Alıştırma Grubu Başkanı Hicham Imane, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, Avrupa Birliği Genişleme Politikası Raportörü Franco Iacop ile Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetimler Politikalar Kurulu Başkanvekili Şükrü Karatepe konuşmacı olarak katıldı.

Kahramankazan’ı anlattı

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk burada yaptığı konuşmada, AB üyesi ülkelerin kıymetli temsilcilerini ve Türkiye’nin ayrı illerinden gelen değerli katılımcıları konuk etmekten büyük bir sevinç duyduklarını söyledi. Kahramankazan’ın belediye başkanı seçildiği 2004 yılında bir kasaba görüntüsünde olduğunu ifade eden Ertürk, geride kalan 15 yılda ilçelerini marka bir kent haline getirmeyi başardıklarını kaydetti. Kahramankazan’da yaşanan bu değişim ve gelişimin 28 farklı üniversiteye ivedi konusu olduğunu vurgulayan Ertürk, ilçelerinin 81 ilden göç almasına karşın, adli olayların en düşük düzeyde yaşandığını, sosyal barışın azami seviyede tedarik ve tesis edildiğini kaydetti. Ertürk, ilçede belediye tarafından yapılan yatırım ve hizmetlerin yanı sıra ilçe sınırları içerisinde yer alan tesis, merkez ve kümelenmeler hakkında bilgi verdi. Iştirakçi demokrasi anlayışı çerçevesinde yürüttükleri incelemeler sonucunda Avrupa Konseyi göre verilen “12 Yıldız Şehri” unvanına iki kez defalarca, son olarak da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nce bahşedilen “Avrupa Diploması” ödülüne değer görüldüklerini anlattı.

“Irk barış içinde yaşasın”

Teknolojik gelişmeler bir uçtan bir uca artık yerel bir köy haline gelen dünyada, çatışma, savaş, kan ve gözyaşı yerine, sevgi dilinin kullanılarak insanların barış içinde yaşaması, sevginin temel unsur olması gerektiğini ifade eden Ertürk, “Bu uğurda mücadelemize devam edeceğiz. Çocuklarımıza yaşanabilir bir çevre ve dünya vazgeçmek için Avrupa’daki ve dünyadaki sorunların çözümünde bu toplantının manâlı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Mülteciler konusu

Türkiye’nin Suriyeli mülteciler konusunda manâlı incelemeler yaptığını anlatan Ertürk, “Türkiye, 3 buçuk milyon Suriyeli kardeşimiz sınırda gözyaşı içerisinde beklerken onlara gürültüsüz kalmadı. Onlarla ekmeğini bölüşen, topluma uyumları konusunda her şeyi yapan, onları kendi bağrında davetli eden Türkiye’nin bu noktadaki fedakarlıkları besbelli” dedi.

Gezi ve Sarı Yelekliler

Fransa’da yaşanan “Sarı Yelekliler” eylemlerine ilişkin konuşan Ertürk, Sarı Yelekliler eylemleri ile Türkiye’de yaşanan Gezi olayları arasındaki benzerliğe dikkati çekti. Ertürk, “2013 yılında Türkiye’de, Seyahat olaylarını bahane ederek seçilmiş, yasal hükümeti, sandıkta, demokratik yollarla yıkamadıkları hükümeti, cadde eylemleriyle yıkmaya çalıştılar. O günlerde bu girişimler Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dikey duruşu ile birlikte bastırılmıştır. Tekrar bugün Fransa’da Sarı Yelekliler’in başlattıkları eylemlerin, Avrupa ülkelerine yayılmaya başlamasından üzüntü duyduğumuzu anlatmak isterim” dedi.

Avrupa’ya sitem

Ertürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş, meşru hükümetine ve lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşısında istediklerini Yolculuk olayları ile yapamayanların, 15 Temmuz’da silahlı darbe yoluyla yapmaya çalıştıklarını vurguladı. Ertürk, “Türk milleti, o silahların karşı göğüslerini ve yüreklerini başlamak suretiyle milli iradesine ve demokrasisine, insan haklarına sahip çıktığını 15 Temmuz gecesi bu tüm dünyaya göstermiştir. Kurşuna nasıl kafa atılır, F-16 savaş uçağına nasıl kafa tutulur bu insanlar, Lideri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve demokrasisine olan aşkıyla bu kanlı alçak işgal girişimini bastırmıştır. O dönem bizlere takviye olan ve bu konuda tepkilerini ortaya koyan bugün de aramızda olan çok değerli delegasyon üyelerimize samimi teşekkür ediyoruz” dedi.

Ertürk, Avrupa’da bir takım kesimlerin ise Türkiye’ye olan desteklerini anlatmak için 20 gün beklemesine sitem ederek, “Keşke 20 günlük süreyi beklemeden Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş hükümetinin yanında olduklarını hemen açıklamalarını özlem ederdik. Bizim başımıza gelenin diğer bir ülkenin başına gelmesini katiyen istemeyiz. Terör yeniden terördür. Terörün dini, dili, ırksa bir yapısı asla yoktur” diye konuştu.

Ertürk, bu çalışma grubu toplantısının Türkiye ve Avrupa için yeni bir açılış olacağına yürekten inandığını da kaydetti.

“Türkiye’ye yardım sürmeli”

Berger de, Türkiye ve AB arasında hayatın her alanında yakın ilişkiler bulunduğunu belirterek, bu ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Göç ve sığınmacı sorununun ciddi bir sorun olduğunu anlatan Berger, Avrupa’nın Türkiye’ye aleyhinde bu alanda katkı maddesi vermeye devam etmesi gerektiğini kaydetti. Berger, Türkiye’deki 3,5 milyon Suriyeli mültecinin yanı sıra yüksek oranlarda Iraklı ve Afganlı mültecinin de bulunduğunu belirterek, bu durumu yakından takip ettiklerini söyledi.

OHAL’in kaldırılması olumlu

Iacop ise, Başkan Ertürk’e kendilerini burada buluşturduğu ve nazik ev sahipliği için teşekkür ettiğini söyledi. Iacop, Türkiye’nin 15 Temmuz’dan sonra bildiri ettiği OHAL’i kaldırmasını olumlu anlamda gördüğünü kaydetti. Türkiye ile yürütülen sürece tekrar tekrar önem verdiğini ifade eden Iacop, Türkiye ile AB arasındaki ikili temaslarda daha artı adım atılması gerektiğini belirtti.

Imane de, toplantının oldukça başarılı geçeceğine inandığını ifade ederek, Türkiye-AB ilişkilerinde ortak olarak çalışmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Toplantı zarfında ayrıca, akademisyenler ve AB üyesi ülkelerin temsilcilerinin katıldığı tematik oturumlar gerçekleştirildi. – ANKARA

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER