SON DAKİKA

Haber Rizem

Almanya’daki eylemlerde Nazi selamı

Almanya’daki eylemlerde Nazi selamı
Bu haber 29 Ağustos 2018 - 9:58 'de eklendi ve 147 views kez görüntülendi.

Almanya’nın doğusunda yer alan Chemnitz kentinde hafta sonunda bir Daniel H. isimli bir Alman’ın öldürülmesi ardından çoğunlukla aşırı sağcıların sebebiyet verdiği zor olayları ile ilgili Almanya’da tepkiler artan bir şekilde daha radikal bir boyuta ulaşıyor.

Almanya'daki eylemlerde Nazi selamı

NAZİLER SOKAĞA ÇIKTI

Sağ popülist Pro Chemnitz hareketinin çağrısı ile Karl-Marx Anıtı önünde düzenlenen gösteriye yaklaşık binlerce kişi katıldı. Göstericiler Marx anıtının önünde nazi selamı verdiği gördüldü. Aşırı sağcıların bu yaklaşımı “Almanya’da Naziler baştan hortladı” yorumlarını beraberinde getirdi.

Marx heykelinin önünde gerçekleştirilen Nazi selamlı eylem “duble faşizm” yorumlarına neden oldu.

Almanya'daki eylemlerde Nazi selamı

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Saksonya polisinin bir öteki Twitter mesajında ise bazı göstericilerin yüzünü kapattığı ve bazılarının da “Hitler selamı” verdikleri belirtilerek, bu ihlaller aleyhinde gerekenin yapılacağı kaydedildi.

Aşırı sağcıların Pazar günü bir anda örgütlenerek protesto gösterileri yapmasıyla başlayan olaylar esnasında Nazi selamı veren on birey hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. Polis olaylara karışan ve Anayasaya aykırı harekette yer alan göstericilerden bazılarının kimliğinin tespit edildiğini açıkladı.

Almanya'daki eylemlerde Nazi selamı

Saksonya Eyalet Güvenlik Teşkilatı (LKA) Salı günü yaptığı açıklamada olaylarla ilgili soruşturmayı üstlendiklerini belirtti. LKA Başkanı Petric Kleine, Dresden’de yaptığı açıklamada amaçlarının soruşturmanın “süratli, ayrıntılı ve kararlılıkla” yapılması olduğunu ifade etti.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER