SON DAKİKA

Haber Rizem

Almanya’da göçmenlerden ayrımcılığa aleyhinde yeni akım

Almanya’da göçmenlerden ayrımcılığa aleyhinde yeni akım
Bu haber 02 Ağustos 2018 - 6:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil’in ırkçı ve ayrımcı saldırılara maruz kaldığı gerekçesiyle Alman Ulusal Takımı’ndan ayrılmasının arkasında Almanya’daki göçmenler ayrımcılığa karşı yeni bir cereyan başlattı.

Sosyal medyada #meTwo etiketiyle takriben bir hafta önce başlayan akımla göçmenler Almanya’da karşılaştıkları ırkçı ve ayrımcı tutumları anlatırken, şimdiye kadar binlerce paylaşım olması dikkati çekti.

Paylaşımlar, göçmenlerin okullarda, devlet dairelerinde ve öteki böylece fazla alanda nasıl ayrımcılığa maruz kaldığını gösterdi.

#meTwo etiketiyle yaşadığı olayı paylaşan “Alex1975s” adlı kullanıcı, “Okulda arkadaşım bir şey sordu. Matematik öğretmeni ‘soru sormadan önce Almanca öğren’ cevabını verdi.” diye yazdı.

“Yasemin Yüksel” adlı kullanıcı da “Büyük bir Alman şehri, hastane, kanser hastaları bölümü. Babam, misafir işçi, yurttaş olmuş, 50 yıldan beri ücret ödüyor. hayat mücadelesi veriyor. Yanımızdaki yataktan bir ses geliyor; (Burada Almanca konuşulur)” biçiminde bir paylaşımda bulundu.

Alman vatandaşı bir Müslüman olan “Ariane Bayer” adlı kullancı da paylaşımında, “Liseyi bitirmiş ve iş eğitimi aldığım halde Meslek Bulma Kurumunda beni ‘ümitsiz vaka’ olduğuma inandırmak istediler. Kalifiye eleman eksikliği olmasına rağmen kalifiye olup olmamaktan bağımsız, Müslüman olarak zor…” ifadelerini kullandı.

“Hrt17” adlı kullanıcı da yaşadıklarını, “7. sınıfta veli toplantısında öğretmen anneme benim hangi mesleği seçim edeceğimi sordu. ‘Doktor’ cevabına yönelik hoca, ‘Yabancı bir çocuk olarak bunu unutsun.’ karşılığını verdi. 27 sene sonra başhekim oldum ve bugün bile öğretmene kızıyorum.” sözleriyle anlattı.

Gazeteci Jaafer Abdul Karim’in paylaşımı da şöyle:

“Bana sordular; ‘Bir tanıdık olmayan olarak #meTwo tartışmasını nasıl buluyorsun?’ Ben, ‘Kendimi yabancı olarak görmüyorum. Siz tanıdık olmayan olarak mı görüyorsunuz?’ İzlenimim, Alman rüyası yolunda göçmen kökenli herkes #meTwo yaşamıştır.”

IRKÇI TECRÜBELER IFADE EDİLİYOR

Göç konusunda çalışmalar yapan yazar Mark Terkessidis, #meTwo tartışmasına ilişkin Welt gazetesine yaptığı açıklamada, sosyal medyada paylaşılan hadiselerin kendi araştırmalarıyla benzerlik taşıdığını belirtti. Terkessidis, “Bana da benzer şekilde okullarda ve derneklerde ayrımcılık yaşandığı yönünde anlatımlar oldu fakat bu tartışmanın ayrı bir boyutu var. Yaşanan ırkçı tecrübeler şimdi açık bir şekilde açiklama ediliyor. Bu da bundan etkilenen kişiler göre yapılıyor.” ifadesini kullandı.

İnsanların 20-30 sene önce ırkçılığı konu etme cesareti gösteremediğine işaret eden Terkessidis, “Bu halk kendilerini davetli olarak görüyordu. Sorunları dikkati çekmedi. Bugün çok sayıda göçmen kökenli, kendilerini yurttaş ve Alman olarak görüyor. Kendilerini topluma ait olarak hissediyor. Hala daha ayrımcılığa uğramalarını anlayamıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Terkessidis, #meTwo ile başlayan tartışmayla Alman devlet kurumlarında zihniyet değişimi yaşanmasının beklenebileceğini, çoğulcu toplumda bir savunma tutumu görüldüğünü, bu yüzden böyle konularla yüzleşmenin onlara şiddet geldiğini açiklama etti.

ALMANYA NÜFUSUNUN DÖRTTE BİRİ GÖÇMEN

Merkezi Wiesbaden’de yer alan Federal Istatistik Dairesinden yapılan açıklamada, ülkede yaşayan göçmen kökenlilerin sayısının geçen sene bir önceki yıla göre yüzde 4,4 arttığı ifade edildi.

Almanya’daki 19 milyon 258 bin göçmen kökenli aralarında 2,8 milyon nüfusla Türkler’in birincil sırada yer aldığı ve bu rakamın toplam göçmen sayısının yüzde 14’üne karşılık geldiği bildirildi. Türklerin ardından Polonyalılar (2,1 milyon), Ruslar (1,4 milyon), Kazaklar (1,2 milyon) ve Romanyalılar (900 bin) geldi.

Federal Istatistik Dairesi, “Almanya’da doğmayanları ya da ebeveynlerinden en düşük birinin allah vergisi Alman vatandaşlığı olmayanları” göçmen kökenli olarak tanımlıyor.

2,5 MİLYON HANDE YABANCI DİL KONUŞULUYOR

Açıklamada keza, ülkede aniden pozitif kişinin yaşadığı 24 milyon hane bulunduğu ve 2,5 milyon hanede tanıdık olmayan dil konuşulduğu kaydedildi. Bu hanelerden yüzde 17’sinde de Türkçe konuşulduğu ifade edildi.

Almanya’nın nüfusunun 2017 itibarıyla 81 milyon 740 bin kişi olduğu bildirildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER