SON DAKİKA

Haber Rizem

Almanya Başbakanı Merkel Makedonya’da

Almanya Başbakanı Merkel Makedonya’da
Bu haber 08 Eylül 2018 - 17:41 'de eklendi ve 147 views kez görüntülendi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Makedonya’ya gerçekleştirdiği devlete ait ziyarette Başbakan Zoran Zaev kadar Makedonya Başbakanlığında törenle karşılandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Makedonya’nın bağımsızlığının 27. yılı kutlamaları esnasında Makedonya’ya devlete ait ziyaret gerçekleştirdi. Makedonya’ya devlete ait ziyaret gerçekleştiren birincil Almanya Başbakanı olan Merkel, Makedonya Başbakanlığında Başbakan Zoran Zaev göre törenle karşılandı.

Arkasından ikili görüşmeye geçen liderler iki taraflı basın toplantısı düzenledi. Merkel, “30 Eylül’de gerçekleştirilecek halk oylaması için vatandaşların kararlarına burnunu sokmak istemiyorum lakin kendi açımdan bildirmek istiyorum ki böyle tarihi baht bir kere veriliyor. Bunun için 30 Eylül’de evlerinizde kalmayın, geleceğiniz için oyunuzu verin ve bu tarihi şansınızı değerlendirin” şeklinde konuştu.

Referandumla birlikte Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim sorununun çözülmesi, ‘Makedonya’ isminin değiştirilip, Avrupa Birliği ve NATO üyeliğine geçişin tamamlanması bekleniyor. Makedonya’nın adı ise Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilecek. Makedonya’nın ismi ile ilgili 27 yıldır süren anlaşmazlığın aşılması için yapılacak referandum 30 Eylül’de gerçekleştirilecek.

Merkel, Makedonya ziyareti kapsamında VMRO-DPMNE’nin Başkanı Hristiyan Mitskoski ile görüşecek. Cumhurbaşkanı İvanov ile mülâkat planlamadıklarını açıklayan Merkel, ülkenin özgürlük töreni kutlamalarına da katılacak. – ÜSKÜP

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER