SON DAKİKA

Haber Rizem

Alışverişlerde Naylon Poşetler Ücretli Satılacak

Alışverişlerde Naylon Poşetler Ücretli Satılacak
Bu haber 09 Ağustos 2018 - 13:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uzun zamandan beri gündemde olan ve geçtiğimiz ocak ayında yürürlüğe girmesi beklenirken 1 yıl ertelenerek yürürlük tarihi 1 Ocak 2019 olarak değiştirilen plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulamasında sürpriz bir gelişme yaşandı.

TARİH ERKENE ALINDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan göre açıklanan 100 günlük eylem planında plastik poşetlerin çevre koruma faaliyetleri kapsamında ücretlendirilmesi de yer aldı. Eylem planın açıklanmasıyla birlikte plastik poşetler için öngörülen yıllık de erkene alınarak ücretlendirme işleminin ekim ayı sonuna kadar başlatılması bekleniyor.

RESMI GAZETE’DE YAYIMLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği (AB) mevzuatına düzen çalışmaları kapsamında hazırlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği, geçtiğimiz yılın Aralık ayında Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

ÜCRETSIZ DAĞITIM SONA ERECEK

Yeni yönetmeliğe tarafından plastik torbalar, mesafeli sözleşmelerle yapılan satışlar da dahil edinmek üzere satmak noktalarında tüketiciye ücretsiz temin edilemeyecek ve ücretsiz teminine olanak verecek herhangi bir promosyona ya da kampanyaya dahil edilemeyecek. 15 mikron ila 50 mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri, market kasalarında tüketiciye ücretli olarak verilmeye başlanacak. Bu kalınlığın aşağıda veya üstünde olan poşetler, eskiden olduğu gibi ücretsiz verilmeye devam edecek.

POŞET MALİYETİNDEN KURTARACAK

Bir poşetin doğada değil olmasının yüz yılları bulduğu göz önünde bulundurulursa çevreye artı anlamda ciddi katkı sunacak olan tatbik ilk olarak marketler elde etmek üzere fazla sayıda iş yerini de büyük bir poşet yükünden kurtarmış olacak.

2025’TE YÜZDE 40’I GEÇEMEYECEK

Yönetmelik çerçevesinde 15-50 mikron arasında kalınlıktaki torbaların ülke genelinde takvim birey başına kullanılan torba adedinin; 31 Aralık 2019’a kadar yüzde 90’ı, 31 Aralık 2025’den itibaren ise yüzde 40’ı aşmayacak şekilde kullanımının azaltılması yönünde alıştırma yapılıyor.

FİYATI BAKANLIK BELİRLEYECEK

3 ay içerinde yürürlüğe girmesi beklenen plastik torbalara ödenti uygulamasında poşetlerin ücretleri sektör temsilcilerinin görüşleri de dikkate alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı göre belirlenecek. Söz konusu ücretin aşağıda ise ödenti tarifesi uygulanamayacak.

Poşete vergi uygulaması yerel yönetimler ve bakanlık personeli göre denetlenecek.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER