SON DAKİKA

Haber Rizem

Akdamar’da 3 sene aradan daha sonra ilk ayin

Akdamar’da 3 sene aradan daha sonra ilk ayin
Bu haber 09 Eylül 2018 - 18:09 'de eklendi ve 192 views kez görüntülendi.

Van Gölü’ndeki Akdamar Adası’nda yer alan Surp Haç Kilisesi’nde Türkiye Ermenileri Patrikliğince 3 yıl aradan sonradan yapılan ayin sona erdi. Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan’ın yönettiği ayin, yaklaşık 2 saat sürdü. Kilisedeki yer darlığı nedeniyle vatandaşların gruplar halinde içeri alındığı ayine, yurt içi ve dışından fazla sayıda birey katıldı.

İLAHİLER SESLENDİRİLDİ

Türkiye Ermenileri Patrikliği Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ile diğer ilgililere teşekkür etti. Ateşyan ve beraberindeki din adamları, daha sonra ilahiler eşliğinde kilisenin önünde bekleyen vatandaşlara “kutsal ekmek” ikram etti. Ayin için Ermenistan’dan gelen müzik grubu da Ermenice ilahiler seslendirdi.

Akdamar Surp Haç Kilisesi’nde 3 yıl aradan sonradan birincil ayin

“BU YIL YENIDEN GÜVENLIK ORTAMI ÖDEV EDİLDİĞİ İÇİN AYİNLERE BAŞLADIK”

Tarihi Surp Haç Kilisesi’nde düzenlenen törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bugün müşterek değeri beraber yaşadıklarını söyledi.

“Dün olduğu gibi bugün de birlikte, Türk milleti olarak Ermenilerin dini özgürlüklerine hayat kültürlerine saygı duymaya, desteklemeye sahip çıkmaya devam ediyoruz. Bundan daha sonra da böyle olacak.” diyen Ersoy, “Biliyorsunuz son 3 yıldır emniyet gerekçesiyle ayinlere ara verilmişti. Bu yıl yeniden emniyet ortamı devir edildiği için ayinlere başladık. Bu yüzden de çok mutluyuz. Temennimiz bundan daha sonra da sürekli şekilde ayinlerin Akdamar Kilisesi’nde devam etmesi. Küçük bir müjde belirlemek istiyorum; kasım ayına dek kıyıdan 3,8 kilometre boru hattı döşüyoruz. Kasım ayında başlıyoruz. Adaya su getiriyoruz. Bundan daha sonra geldiğimizde adayı inşallah yemyeşil göreceğiz.” dedi.

Akdamar'da 3 yıl aradan sonra ilk ayin

Türkiye Ermenileri Patrikliği Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan da konuşmasında Van’ın kolaylık içinde olduğunu anlattı.

Ateşyan, elindeki güvercini göstererek, “Güvencinler elimizdeyken Nuh Peygamber’in olayı aklıma geldi. Nuh Peygamber gemideyken geminin kapılarını açamadı. Çünkü dalgalarla çaba ediyordu. Gemi Sızı Dağı’nın tepesine indiğinde bile kapıyı açamadı. Ufak bir pencereden güvercin yolladı haber alabilmek için. Güvercin ağzında zeytin dalıyla döndü.” dedi.

Akdamar'da 3 yıl aradan sonra ilk ayin

Akdamar'da 3 yıl aradan sonra ilk ayin

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER