SON DAKİKA

Haber Rizem

Akdamar Kilisesi’nde ayin telaşı

Akdamar Kilisesi’nde ayin telaşı
Bu haber 30 Ağustos 2018 - 13:53 'de eklendi ve 79 views kez görüntülendi.

Van’da yer alan Akdamar Kilisesi ayin telaşı yaşıyor. Ayine yurt içinden ve yurt dışından çoğu turistin gelmesi bekleniyor. Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, “Ayinin yapılıyor olması bizim hasretle beklediğimiz bir durumdu. Akdamar Adası gerek Gevaş’ın gerek Van’ın Türkiye’ye ve dünyaya açılan kapısı. Bütün dünyanın bildiği tanıdığı, inanç turizmi açısından bizim için çok büyük siklet arzeden bir yer.” diye konuştu.

BİNLERCE TURİST VAN’A AKIN ETTİ

Van Gölü’ndeki Akdamar Adası’nda yer alan tarihi Akdamar Kilisesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı göre 2005 yılında restorasyon çalışmaları başlatıldı. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının gerisinde tarihi Akdamar Kilisesi, 2007 yılında uluslararası törenle ‘Anıt Müze’ olarak açıldı. Arkasında da yılda bir gün ayin izni verilen kilisede, 19 Eylül 2010 yılında 95 yıl aradan sonradan birincil ayin yapıldı. En son 2014 yılında yapılan ayin için yurt içinden ve yurt dışından binlerce turist Van’a geldi.

Daha sonraki yıllarda emniyet gerekçesiyle iptal edilen ayin, 3 sene aradan sonradan ilk kez 9 Eylül’de gerçekleştirilecek. Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, bu yıl yeniden ayinin yapılıyor olmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

AKDAMAR, VAN’IN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI

En son ayin programının 2014 yılında yapıldığını hatırlatan Başkan Hakan, “O dönemde birincil kere kardeşlik sofrası adı aşağı Gevaş Belediyesi olarak Gevaş’ta bir yemek yemek vermiştik. Daha sonraki yıllarda ayin programları iptal edildi. Ayinin yapılıyor olması bizim hasretle beklediğimiz bir durumdu. Akdamar Adası lüzum Gevaş’ın gerek Van’ın Türkiye’ye ve dünyaya açılan kapısı. Tüm dünyanın bildiği tanıdığı, inanç turizmi açısından bizim için çok büyük tartma arzeden bir yer. Bu sene baştan ayinin yapılıyor olması bizi çok mutlu ediyor.” dedi.

Akdamar Kilisesi’nde ayin telaşı

TURİZME BÜYÜK KATKI SUNACAK

Akdamar Kilisesi’nde yapılacak ayinin Van turizmini de canlandıracağını belirten Hakan, “Yalnızca ibadet için gelen Ermeni dostlarımız olmayacak. Dünyanın böylece fazla yerinden bu asıl şahitlik etmek isteyen, Van’ı, Akdamar’ı, Gevaş’ı görmek isteyen binlerce insan buraya gelecek. Bu zaten, Van Gölü hafzası açısından düşündüğümüz zaman makro turizm planının en kayda değer ayağı olduğunu bize gösteriyor. Bundan sonraki yıllarda da inşallah bu çalışmalar, ümit ediyorum fakat senaryo arz eder.” dedi.

Akdamar Kilisesi'nde ayin heyecanı

KARDEŞLİK SOFRASI KURULACAK

Ayin öncesi yapılan çalışmaları anlatan Hakan, Gevaş Belediyesi, Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi ve kaymakamlık ile birlikte alıştırma içinde olduklarını söyledi. Hakan, “2014 yılında olduğu gibi ‘Kardeşlik Sofrası’ adı aşağıda Gevaş şehir halkı merkezinde Gevaş’ın bölgesel yemeklerinin ikram edildiği hoş bir sofrada bir araya gelmiş olacağız. bu arada bütün dostları Kardeşlik Sofrasına davet etmiş bulunuyorum.” diye konuştu.

VAN TEHLIKESIZ YER

ŞU ANDA Türkiye’nin en tehlikesiz yerinin Van olduğuna dikkat çeken Hakan, “Malum 2015-2016 yıllarında bombalama eylemleri gibi güvenlik problemleri yaşadık. Lakin halihazırda Türkiye’nin en güvenli yeri Gevaştır, Van’dır, Akdamardır. O konuda hiçbir tereddüdümüz değil, onu söyleyebilirim. Tereddüdümüz olsaydı, misafirlerimizde bu etkinliğe gelmemiş olacaktı. O konuda herhangi bir tereddüdümüz, sıkıntımız kalmadı.” dedi. 9 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek ayine Türkiye ve dünyanın çoğu yerinden yerli ve yabancı turistlerin katılması bekleniyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER