SON DAKİKA

Haber Rizem

AK Parti Şırnak İl Başkanı Halil İbrahim Erkan: ‘Herkesin Huzura Sahip Çıkmasını İstiyoruz’

AK Parti Şırnak İl Başkanı Halil İbrahim Erkan: ‘Herkesin Huzura Sahip Çıkmasını İstiyoruz’
Bu haber 02 Eylül 2018 - 14:08 'de eklendi ve 176 views kez görüntülendi.

AK Parti Şırnak İl Başkanı Halil İbrahim Erkan, “Biz yıkılan şehirleri her yerde imar edebiliriz. Yıkılan caddeler, yollar yeni bitmiş yapılır ama bu toplumun kaybolan huzurunu ve kaybolan evlatlarını geri getirme imkanımız olmaz. O yüzden tüm toplumun bu huzura sahip çıkmasını rica ediyoruz” dedi.

AK Parti Şırnak İl Başkanı Halil İbrahim Erkan, bir programa bulunma nedeniyle geldiği Cizre’de, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cizre’nin keza kültürü ve yaşantısı ayrıca de kadim insanları ile tüm bölgeye istikamet vermeyi başarmış çok önemli bir mesken yeri olduğunu anlatan Erkan, buna rağmen uzun bir zamandır terörden nedeniyle maalesef istedikleri bir yapıya kavuşamadığını ifade etti. Lakin bilhassa terör operasyonlarından sonra yatırımların çoğunlukla arttığını gördüklerini dile getiren Erkan, “Cizreli vatandaşlarımızdan ve tüm bölgeden ricamız kendi kültürüne ve kendi memleketlerine sahip çıkmalarıdır. Cizrelinin Cizre’ye sahip çıkması Ahmed-e Hani’nin kültürünü anlamaktır. Cizre’nin Cizreliye sahip çıkması İsmail Ebul-İz’i bilmesi ve tanımasıdır. Ahmed-e Hani’yi Melaye Ciziri’yi tanımasıdır. Fekaye Teyra’nın bu bölgede eğitim gördüğünü ve yaşadığını bilmesi ve anlaması ve bu hoşgörüyü bütün coğrafyaya yansıtmasıdır. Yaşadığım coğrafya da insanların hukuk ve devlet dairesinde kalmasını istiyoruz. Cizre’nin hakkettiği değere yeniden kavuşmasını istiyoruz. Özellikle belediye yönetiminin devletimiz ve hükümetimiz kadar desteklenmesinden sonra Cizre’nin eski ihtişamına kavuşmasına eski büyük yapıya kavuşacağına da inancımız sonsuzdur” dedi.

“Kuvvetli bir lokal idare beraberinde kuvvetli bir demokrasiyi getirir”

İnsanların yerel yönetimler konusunda önümüzdeki seçimlerde gereken desteği vereceğine inandıklarını anlatan Erkan, “Yerel yönetimler ile demokrasi arasında çok büyük bağlantılar vardır. Adaleli bir lokal idare beraberinde adaleli bir demokrasiyi getirir. Hizmetin yerelde daha etkin kılınmasını beraberinde getirir. Vatandaşın ve bireyin doğrudan yönetime katılmasına ihtimal sağlayan lokal seçimlerde kendi iradesini diğer yere ipotek etmemesini rica ediyoruz. Gelip Cizre’nin şu haline baktıkları zaman lüzum kültür ve sanat anlamında. Lüzum yapılanma ve hesaplı gelişmeler ele alındığı vakit terörden uzaklaştıkça nasıl bir kalkınmanın içerisine girdiğimizi daima beraber görmekteyiz. Ben bu çerçevede inanıyorum oysa inşallah lokal seçimlerden sonra da daha bambaşka bir Cizre ile huzura doğru bir adım atmış olacağız” diye konuştu.

En büyük hedeflerinin toplumun huzurunu yeni bitmiş olduğunu anlatan Erkan, şunları kaydetti:

“Biz yüzyıllar ve bin yıllar boyunca kardeş yaşamayı başaran bir toplumuz. Fazla kültürlülüğün en hoş örneklerini biz bu topraklarda yaşadık. Çoğu öbür mezhepten, gurubun bin yıllar her tarafında kardeşçe yaşadığı bu ortamda her ne hikmetse kırk yıldır biz o kardeşliği kaybettik. Biz o huzuru kaybettik ve bu manada ben bütün toplumun gençlerine bunu sorgulamalarını istiyorum. Her nedendir ki kırk yıldır bu toplumun huzuru kaçtı. Bu topraklarda PKK’nın varlık göstermesi ile beraber kaçan huzurun nasıl tesis edileceğini de yine en iyi haberdar olan bu toplumun kendisidir. Biz yıkılan şehirleri yeniden imar edebiliriz. Yıkılan caddeleri, yollar yeni her yerde yapılır fakat bu toplumun kaybolan huzurunu ve kaybolan evlatlarını geri getirme imkanımız olmaz. O yüzden tüm toplumun bu huzura sahip çıkmasını rica ediyoruz.” – ŞIRNAK

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER