SON DAKİKA

Haber Rizem

Adadaki Atların Zulmünü Bitirecek Elektrikli Faytonlarda Çabuk Üretime Geçiliyor

Adadaki Atların Zulmünü Bitirecek Elektrikli Faytonlarda Çabuk Üretime Geçiliyor
Bu haber 06 Ağustos 2018 - 22:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine yan İETT Genel Müdürlüğü’nün talebi üstüne Denizli’de bir işyeri tarafından üretilen ve yüzde 75’i yerli olan elektrikli faytonlar kısa zaman içerisinde İstanbul öncelikle edinmek üzere adalar sokaklarında olacak. Görünümü ile yaklaşık olarak olağan otomobili andıran ve Payitaht ismi verilen faytonlar hayvan hakları ihlallerini de ortadan kaldıracak. Ancak bu zamana değin adalardan hayvana işkence görüntüleri gelmeye devam ediyor.

‘PEYİTAHT’ ALIŞILAGELMIŞ VERİLDİ

İstanbul Adalar’da atların yaşadığı fayton eziyeti devam ederken, Denizli’de atların yerini alması planlanan ve birincil üretimi yapılan fayton İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) tarafından kabul gördü. Makine mühendisi Haluk Şahin göre tasarlanan faytona ‘Payitaht’ adı verildi.

KISA SÜREDE ÇABUK ÜRETİME GEÇECEK

Faytonlar kısa sürede süratli üretime geçerek İstanbul sokaklarındaki ulaşımda yerini alacak. Yüzde 75’i yerli olarak üretilecek olan faytonlar tanıdık atlı alışılmış faytonların özelliklerine sahip olacak. Elektrikli faytonlarda bambaşka olan şey ise gücünü atlar yerine üzerindeki akülerden alması ve yular yerine direksiyonunun olması. Nostalji tutkunlarının da unutulmadığı elektrikli faytonlar lüks çadırı, kabini, koltukları ile alışılmış faytonlarla birebir aynı olacak şekilde üretilecek.

15 YILDA SON HALİNE ULAŞTI

Üretimi yapılan faytonun son haline ulaşmasının 15 yıllık bir süre aldığını bildiren Şahin, büyük bir Ar-Ge programı yaparak mevcut fayton modellerini geliştirdiklerini dile getirdi. Şahin şunları söyledi: “Elektrikli fayton yüzde 25 eğimleri (yokuşları) 6 birey çıkartabilmekte, kalkış takviye programı, fren yardım programı, hidrolik fren sistemi, üstünde bulunan sulu bazlı akülerle beraber körüklü fayton modeline gelmiştir. Fayton zaten Fransızca bir kap anlamına gelmektedir. Eğer buna at takarsanız atlı fayton olur, bu ise gücünü kendinden aldığından elektrikli fayton olarak anımsanmaktadır.”

HAYVAN HAKLARI İHLALİNİN ÖNLEMEK İÇİN TASARLANDI

Elektrikli faytonu daha fazla ‘hayvan hakları ihlalleri’nin önüne geçme fikrinden yola çıkarak tasarladıklarını anımsatan Şahin, İETT’ye sundukları ve kabul gören ‘Payitaht’ ismini verdikleri faytonun 4 saat şarjla 70-80 kilometre hıza çıkabildiğini vurguladı. Şahin, “Adalardaki atlı faytonların kullanılması ile beraber orada yer alan hayvan haklarının ihlalleri ile beraber bizim de bu proje aklımıza geldi. Elektrikli faytonun yapımına başladığımız 15 yılı aşkın zaman içerisinde 4 saat şarjla 70-80 kilometre giden elektrikli fayton yapıp bunu insanların beğenisine sunduk. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT 2 yıl evvel bizden bir elektrikli fayton alarak bunun Ar-Ge’sinin geliştirilmesi istedi. Çok yakın bir zamanda da buradaki tesislerimizi ziyaret edecekler ve burada yapmış olduğumuz en son ürettiğimiz model olan ‘Payitaht’ı yerli ve milli olarak yaparak huzurlarına sunacağız” diye konuştu.

KISA VAKIT İÇİNDE HİZMETE SUNULACAK

Payitaht ismini verdikleri elektrik faytonun yerlilik oranının yüzde 75’i bulduğunu ve sadece motorunun ithal olarak yurt dışından geldiğini kaydeden Şahin, diğer tüm aksamlarının Denizli’nin Sarayköy ilçesindeki tesislerinde ürettiklerini ifade etti. İstanbul’da bilhassa turizm bölgesi olan adalarda 285 tane atlı fayton olduğunu ve bin 500’e yakın hayvan popülasyonunun yaşandığını aktaran Şahin, hayvanların haklarının ihlal edildiğini ve bir meslek gücü olarak kullanıldığına uyarı çekti.Elektrikli faytonların atlı faytonların yerini alacağını aktaran Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Büyük olasılıkla Adalar Belediyesi yani Büyükşehir Belediyesi ile beraber koordine olarak adalarda bu elektrikli faytonların kullanılması bir program dahilinde yapılacaktır diye düşünmekteyiz. Kısa vakit içerisinde yani önümüzdeki yıllarda adalarda elektrikli faytonlar iş gücü ve sayıya tarafından arttırılarak renk renk orada insanların beğenisine sunulacaktır.”

ATLARIN DRAMI DEVAM EDİYOR

ÖTE YANDAN Adalar’da atların dramı devam ediyor. Ticari amaç uğruna yaz sıcağında tepede olan yokuşlarda fayton çektirilen atlar, çoğalan meslek yükü nedeniyle ölümle burun buruna geliyor.

BAŞKAN ERDOĞAN SİNYALİ VERMİŞTİ

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde bir yorumlama yapan Başkan Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı: “Adalar’daki atları, faytonların boyunduruğundan kurtarıp özgürlüklerine kavuşturmak için bir egzersiz yürütüyoruz. Biz hayvanlar için vakıf kurmuş, kuş evleri yapmış, peygamberi kedisi ölen bir çocuğa başsağlığına gitmiş bir medeniyetin çocuklarıyız.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER